... feryadı ne demek?

yani ne demek belli gibi tabi de, neden "feryadı" onu anlamadım.

arkadaş terbiyesi dolayısıyla yazamamış ben yazayım.

"amın feryadı" ne demek onu soruyor.
  • aleksey fyodorovich karamazov  (15.08.14 20:09:25)
İlk defa duydum ama muhtemelen karıyı öttürdüm tadında bir anlamı var. Yani öyle s.ktim ki a.ı feryat etti gibi.

Eyyorlamam bu kadar.
  • buff  (15.08.14 20:10:18)
am fortlamasından türetildiğini düşünüyorum. favori küfürler listemde ilk 3'te. acayip komik geliyor. gülmeden söyleyemem bile herhalde.

  • pescador  (15.08.14 20:11:16)
çok komik bence de. çıkışını merak ettim.

  • golan trevize  (15.08.14 20:24:23)
benim yorumum:

feryat ciglik demek. ciglik dusuk sesli olmaz, yirtinircasina olur. ciglik agzinizin feryadi bi bakima. dogum da onun gibi bisi, kadin ikindikca ikiniyor, kadin aci cekiyor, cocuk cikiyor. amin feryadi oluyor.
  • she was my baby  (15.08.14 20:37:46)
"adam değilsin, başkalarının papağanısın" gibi bir anlamına gelmektedir.

daha açık anlatmaya çalışayım: herhangi bir am (hanımefendi) veya sik (beyfendi) değilsin, bir amın (sahibinin) söylemlerinden ibaretsin şeklinde yorumladım ben.
  • buzdagi  (15.08.14 20:46:54 ~ 21:34:14)
@buzdagi tam anlamadım. o anlam nasıl çıkıyor?

  • golan trevize  (15.08.14 21:03:50)
buzdağı götünden uydurmuş öyle bir anlamı yok. her anlama gelir aslında. birine kızınca, yaptığı şey saçma, mantıksız gelince lan amın feryadı bıdıbıdı filan dersin.

  • fuskiyenin oglu  (15.08.14 21:47:21)