perdeler açıkken bir insanın evin içinde üstsüz veya çıplak gezme özgürlüğü

bir kişinin evinin perdeleri açıkken; evinin içinde A)üstsüz (gerek erkek gerek kadın), B)tamamen çıplak gezme hakkı/özgürlüğü var mı? teşekkürler.

ben olsam rahatsız olurum
çoluk çocuğunda öyle görmesini istemem.

Bence böyle bir özgürlüğü olmamalı.

Edit: Bu millet hangi dünyada yaşıyor anlayamadım gitti...
  • basond  (14.08.14 22:04:56 ~ 22:22:41)
Var tabi ki ama özgürlükten anlayış bu mudur yani?

  • fuzzy olmak istemistim  (14.08.14 22:05:03)
olmamalı,

  • efrasiyab87  (14.08.14 22:06:34)
dışardan görünebilip görünebilememesine bağlı.

  • baldur  (14.08.14 22:06:57 ~ 22:07:12)
Toplumsal sözleşme dediğimiz bir olay var.

Mesela karşı komşunuz sizin evinizde misafir varken cama doğru cinsel organını sallamıyorsa bu toplumsal sözleşmedendir.

Siz hastaysanız ve komşularınız biliyorsa geceleri sessiz olmaya çalışmaları da öyledir.

Bu yüzden biraz toplumsal sözleşmeye uymak lazım. Evde bir yere kadar çıplak gezilebilir lakin komple sıkıntı yaratır.
  • colorwithnotexist  (14.08.14 22:16:44)
Evidir ne yapsa yeridir.

Bakmak istemeyenin kendi perdesini kullanma secenegi var.
  • f_d  (14.08.14 22:18:13)
bence evet. evimde de rahat edemeyeceksem nerde edicem? istedigim gibi yasarim evimde, ister ciplak gezerim, ister incir yapragi orterim.

normalde ev ozel alandir, herkes istedigini yapmali. ama bizde ozel hayata saygi, ya da ozel alan diye bi kavram olmadigindan pek mumkun degil. eger

disaridan gorunup gorunmemesi de onemli olmamali bence, ideal bi dunyada tabi. kimse kimsenin evinden iceriye bakmamali, dikizlememeli. coluk cocuk gorur diye bisey yok. benim camimdan iceri bakma kardesim, cocuguna da bakmamasi gerektigini ogret.
  • halanne  (14.08.14 22:18:16)
olaya bak erkekler dışarıyı rahatsız etmemek için gezemiyor, biz de dışardan rahatsız edilmemek için gezemiyoruz. iki şekilde de sinir bozucu

  • mrz breezy  (14.08.14 22:29:44)
ben evin içinde perdeler açık kapalı fark etmeden a şıkkını uygularım daima. bir sorun yaşamadım şimdiye kadar. ne olacak ki biri kapıma gelip "kardeşim seni dikizliyorduk da meme uçlarını gördük ve alevlendik lütfen atlet giy" falan mı diyecek?

  • vedat chili peppers  (14.08.14 22:37:26)
Kesinlikle var, evin icinde ne yaptigim beni ilgilendirir. Cikip da biri cam perde acik diye de dikizliyorsa bu o kisinin ayibidir.

  • nwnd  (14.08.14 22:41:22)
yasal bir yaptırımı var mı bilmiyorum ama perdelerin açık tutulması dışarıya yönelik bir niyet gösteriyor, teşhircilik de suç olarak kabul ediliyor.

  • neseranni  (14.08.14 22:44:08)
atıyorum bu iş mahkemeye düşse hakim önce yazılı mevzuata bakar evde çıplak gezen açısından.

orada belki bir hüküm yok -sanırım öğrenmek istediğiniz de bu hüküm-

o zaman -hiyerarşide yamulmuyorsam- gelenek-görenekteki yerine bakar olayın. sanırım ezici çoğunluk gelenekte bu işin çıplak gezenin aleyhine sonuçlanacağında hemfikirdir. o yüzden bana sorarsan evde perdeler açıkken çıplak gezme özgürlüğü biri seni görene kadardır.
  • ya ben lan neyse  (14.08.14 22:55:24)
insan evinde olabildiğince rahat ve özgür olmalı tabii ama eğer tam karşında komşun seni görebiliyorsa ve bunu bilerek yapıyorsan bu rahatsızlık verir elbette.
yani şikayet giderse polis gelip gayet ilgilenir bence durumla.

  • lily briscoe  (14.08.14 23:31:28)
@divit benim odamda var disko topu, kimse de gelip bu ne ya, odasinda disko topu var irispinin demedi

  • düşünüyorum öyleyse vurun  (14.08.14 23:33:02 ~ 23:37:59)
Hukukçuyum (oehhhhhh)
Biliyorsunuz pencerelerde cam madeni! Kullanılıyor. Bu sadece içeri güneş gjrmesi için değil iceridekinin de disarisini görmesi için. Yani aynı sistem arabalarda da var. Çok uzatmayayim arabayı çıplak kullanamayiz evde de çıplak gezemeyiz. Niye diye sormayın epey bir kopipest yapmam gerekecek. Anlayın artık.

  • ground  (14.08.14 23:44:15)
var. yarayan kanaya parmak atmışsın. sürekli çıplak geziyorum ve sürekli gözetlemeye çalışıyorlar. bunun sebebi perdelerini kapatmaları. perdesini kapatan zaten röntgenci zihniyetini o perdeyle örtmeye çalışmaktadır.

  • hkku  (15.08.14 00:05:43)
Gezebilirsin. Ama malesef seksist yapi, erkeksen "sapik"; kadinsan "cesur" der..

  • ibomiu  (15.08.14 00:07:04)
erkeğin üstsüz gezmesine kim nasıl ne diyebilir ki? gayet vardır.
geri kalanından emin değilim, yasaksa da serbest olmalı, ama türkiye boktan...
bu ülkede bir şeyin olması gerekiyorsa olmaz. o zaman serbest olması gerektiğine göre değildir...
  • ucan spagetticanavari  (15.08.14 00:28:06)
yok. hukuksal olarak yasak.

  • matematik koyu  (15.08.14 09:41:35)