solaklar neden makas kullanırken zorlanır

ben de bir solağım ve makas kullanırken zorlanıyorum. lakin makasa baktığımda farklı bir şey göremiyorum. solak makası diye bir şey var fakat onların sağladığı avantaj sadece kestiğin yeri daha rahat görebilmeyle alakalı sanırım.

solak olunca basıncı ters taraftan mı uyguluyoruz olayımız nedir?

ben de zorlanıyorum, kağıt kesilmek yerine iki bıçak arasında büzülüyor. sol bile tam kapanmıyor gibi.

  • r_u_h  (14.08.14 11:42:44)
makasın bir ucu büyük bir ucu küçükse ve keskin uçları ona göre yapıldıysa öyle denk gelmiş olabilirsiniz.
misal:www.terzimalzemeleri.com
dikkat edersen hem tutulacak yerleri hem de keskin uçları iki taraf için de birbirinden farklı. daha sivri uç delik açmak, diğer uç kesmeye devam etmektir. hep hayatımızda olduğu için bu ayrıntıyı cerrahi çalışana kadar ben farketmemiştim mesela..
  • shubulubapshubaptishaluva  (14.08.14 11:44:53)
sorunun cevabı çok basit: çünkü makaslar sağ eller kullanılmaları için yapılıyor.

  • mea maxima culpa  (14.08.14 12:34:23)
söylediğiniz olay çok doğru da tam olarak sağ ellilerin avantajı ne bu konuda. örnekteki makası, makasın yönünü değiştirmeden sol elimizle, makasın solundan tutarsak bu bize nasıl bir dezavantaj sağlar ki? sivri uç aynı yerde, diğer uç yine aynı yerde.

  • syozkn  (14.08.14 13:04:05)
Sol elle kesmekte zorlaniyorum cunku sol eldeyken nasıl desem kestiğiniz yeri tam goremiyorsunuz, keskin uç terse geliyor. tam da anlatamadım da onun gibi bir sey iste ters geliyor. Ben sol elle beceremeyeceğimi anladiğım için artık sağ elle makas kullanmayı ögrendim, öyle kesiyorum,

  • dust in the wind  (14.08.14 13:24:26)