Hangi HDMI Kabloyu seçmeliyim.

Merhaba,

8 televizyonlu bir işletmede kullanılmak üzere HDMI kabloya ihtiyacım var. Daha önceki deneyimlerime göre kablolar sıklıkla bozuluyor veya görüntü gitmesi problemi yaşıyorum.

8 port ve 4 port olmak üzere 2 switch kullanmak istiyorum. Duruma göre switch kablolarını değişip iki veya daha fazla yayını aynı anda sunmak istiyorum.

Temsili resmi ekledim.

Sorun şu;
1- Yapmış olduğum sistemde. Herhangi bir televizyonda sorun çıkması durumda ( sinyal gitmesi, kapanması,vs.) tüm tv lerde yayın gitmekte ve tekrar gelmekte. Bunu ortadan nasıl kaldırabilirim.
2-Kaliteli kablo kullanın diyorlar, ama şunu düşünüyorum. HDMI da görüntü ya vardır ya yoktur (0-1). bozuk gösteriyor veya sinyal düştü gibi sorunlar olmaması lazım. Yayınlar 1080p olacak ve switch in testekliyor olması gerekiyor.
3- böyle bir sistem için önereceğiniz kablo ve swtich markası ne olur.
(5 metresi 1000 lira kablolar söylemeyin lütfen :) )

Şimdiden teşekkürler

Öncelikle 1. sorunun sebebi switch bana göre. HDMI çift yönlü veri taşımıyor ki televizyondaki sorun diğer aletleri etkilesin.

Ayrıca 20 metre HDMI kablo ile taşımak için riskli bir mesafe. Evet görüntü dijital ama mesefa uzadıkça, kablo kalitesi de düşükse veri kaybı çok olur. Kullanılan kablonun ne kadar mesafe veri taşıyabileceğine bakmak lazım. Standart bir kabloda 10-15 metre aralığını aşmamak gerekir. Daha fazlası varsa aktif HDMI veya tekrarlayıcı denen olaylara bakmak lazım.

Marka olarak önerim yok.
  • onexey  (13.08.14 19:15:46)
sorunun sebebi switch. bir televizyon kapandiginda switch uzerindeki dagilim sistemi degistiginden diger kablolara giden yukte faklilik olusuyor bu yuzden yayin anlik git-gel yapiyordur. daha kaliteli bir switch kullanilmali. elektrik hatlarindaki voltaj dalgalanmalarini onleyen sistemler gibi birsey olabilir emin degilim. uzmanlik alanim degil

  • crucio  (13.08.14 19:30:43)