Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı Tercih İşlemleri hakkında bilgisi olan?

Bir yakınımız BURS alacakmış, sınava girdi,
sonuçlar yayınlandı çocuk iyi puan çıkarmış sanırım,
Türkiye'de ilk 1000'de ilde ilk 50'de...

sonuç ekranında kazandı, kazanmadı yazmıyor,
açıklama kısmında sadece "GİRDİ" yazıyor.

ama tercih işlemleri 6-15 ağustos yazıyor sonuç ekranında,
tercih kılavuzu yayınlanmış ama kılavuzda tercihin nasıl yapılacağını yazmıyor,
TERCİH KILAVUZUNDA, sınava başvuru ilgili bilgiler yer alıyor, çok saçma.

ilçe milli eğitime gitmişler, okula gitmişler kimse net bir şey söylememiş. "Bugün, yarın belli olur" demişler,
yani başlarından savmışlar, galiba.

tercih yapılacaksa ki yapılacak yazıyor ama kılavuzda ne yapılacağı yazılmıyor ama son gün Cuma,
bu kadar emek vermişken hakkını kaybetmesin şimdi.

bilgisi olan yardımcı olsun lütfen.

edit: sınav sonucuna ilişkin ekran görüntüsü eklendi.

ben burs kazandığımda tercih diye bir şey yoktu. yakının yatılı yurda başvurmuş olmasın? çünkü bursun tercihi olmaz. belli puanı alırsan kazandı yazar direkt.

  • hohoya  (12.08.14 21:24:21)
sınav sonucu ekranını da ekledim, bakabilirsiniz.

kazandı yazmıyor,
tercihler 6-15 Ağustos yazıyor,
okuldan da, ilçe milli eğitimden de bilgi alamamışlar?
  • livaneli kadir  (12.08.14 21:37:01)
o zaman sizin ilgili tercih sayfasından bursluluğu tercih etmeniz gerekiyor. normalde onlar bir puan belirliyorlar, sen o puanı geçersen kazanıyorsun. artık aday sayısı arttığı için puanı adaylar belirliyor sanırım. yani tercih yapılması gerek. üç gün kalmış, bir an önce yapsın tercih sayfasından. meb'in sitesinde yazıyordur. okuldan bilgi alamaması çok saçma. bir rehberlik öğretmeni falan bulsun, doğrudan müdüre falan desin ama şu anda tercih işlemi öğrenciye ait okulun yapacağı bir şey yok.

not: ben kazandığımda önce tercih yapıyorduk. sonra kazandınız diyordu. sistem ösys gibi olmuş.
  • hohoya  (12.08.14 21:43:17 ~ 21:44:13)
ya ben de bilmiyorum,

Kılavuzda,

5. OKUL MÜDÜRLÜKLERİNİN YAPACAĞI İŞLEMLER kısmında;

l. Bursluluk sınavını kazanan öğrencilerin sınav sonuç belgelerini
çıkarmak ve kayıt süreci içinde kayıt yaptırmaları gerektiği konusunda bilgilendirmek,

m. Öğrencileri ve velileri bilgilendirerek bursluluk sınavını kazanan ve kabul edilen öğrencilerin bursluluğa kayıt işlemlerini “e-Burs Modülü” üzerinden yapmak.

yazıyor....
ama okul müdürü göndermiş, ilçe milli eğitim bi "tercih güvenlik no" vermişler,
kontrol edin demişler ama neyi kontrol edecekler söylememiş, bilgileri yokmuş.

ne yapacağız ya?
  • livaneli kadir  (12.08.14 21:53:08)
l ve m bendleri bursluluğu kazandıktan sonra okulun yapacağı işlemleri söylüyor. yakının bursu daha kazanmadı. tercih sadece ona ait şu an. tercih yapma ekranını bulun. oradan size verilen kodla tercihinizi kontrol edin. yapılmamışsa da yapın bir an önce.

  • hohoya  (12.08.14 21:56:36)
hocam kılavuz bu; oges.meb.gov.tr

hep yatılılık ile ilgili işlemler yer alıyor,
bursluluk ile ilgili sadece bu 2 madde var,
tercih işlemi nereden yapılıyor o bile yazmıyor,
e-okul yok, meb de yok...

başıma kaldı ya, sen bakarsın dediler.
  • livaneli kadir  (12.08.14 21:58:49)
hocam çok zor değil bak.

e-okul.meb.gov.tr

buradaki bilgileri doldurup giriş yapsın. tercihi varsa ek olarak bir şey yapmasına gerek yok.
  • hohoya  (12.08.14 22:19:47)
teşekkür ederim, ben liseden mezun olalı 8 yıl oldu ve hiç böyle işler yoktu :)

ekranda hata var, şu anda tercih yapılamıyor.
yarın tekrar bakayım bir...

tekrar ilgin için teşekkürler.
  • livaneli kadir  (12.08.14 23:05:46 ~ 23:06:28)