eve haciz gelmesi..

selam üstadlar. arkadaşımdan aldığım habere göre babasının borçlarından dolayı evine haciz gelmiş ve çocuğa ait laptop'u da alıp götürmüşler. laptopun faturası babasının değil arkadaşımın adına. yalnız kendisi faturayı bulamadığı için bunu belgeleyemiyor. bu durumda;

1) yanlış bilmiyorsam laptop lüks değil temel tüketim ürünlerinden sayılıyordu ve haciz edilemiyordu. doğru mu?

2) laptopu geri alma şansı var mıdır? varsa nasıl bir yol izlenmeli?

teşekkürler.

Önce geçmiş olsun.Haciz yerinde istihkak iddiasını beyan edip tutanağa geçirmeniz gerekirdi.Bundan sonra yapacağınız hamlelerden sonuç almanız zor olacak.

Dosyayı inceleyip yediemine ulaşabilirse bilgilerini kopyalayabilir.

Satış isteyip satıldıktan sonra ya da satışta yeniden kavuşabilir.
  • labanon  (12.08.14 16:13:43)
borçlu ile birlikte yaşayan kimselere ait eşyalar aksi ispat edilmedikçe borçluya ait sayılır. bu nedenle istihkak iddiası, fatura bulamıyorsa arkadaşınız geçerli sonuç doğurmaz. ancak kesin olmamakla birlikte lüzumlu ev eşyası kapsamında iletişim hakkının elinden alındığından bahisle icra hukuk mahkemesinde, haciz tarihinden itibaren 7 gün içerisinde haczedilmezlik şikayeti yapabilir.

İİK. 82. 3. (Değişik: 6352 - 2.7.2012 / m.16) Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri, haczedilemez hükmü bulunmaktadır.

evdeki tek laptop ise veya birden fazla olsa da buna ilişkin haciz tutanağında bir şey yazmıyorsa, bunun tek laptop olduğunu belirterek dava açabilir. Son dönemde evdeki bilgisayarın da lüzumlu eşyadan olduğuna dair bir yargıtay kararı yayınlandı. kararı bulamadım şu an ama haber linkini veriyorum. dava açmayı düşünürse süreyi kaçırmamaya dikkat etsin. ayrıca yardımcı da olurum yine.

gundem.bugun.com.tr
  • pomolilik  (12.08.14 16:15:59)