Kapalı unutulan buzdolabı [acil yardım]

1 hafta kapalı kalmış buzdolabım. Etler falan... Ev ölü var gibi kokuyor. Temizledim falan ama koku geçmedi. Napmalı?

Buzdolabı No frost mu değil mi?

  • Ruprect  (11.08.14 20:28:31)
No frost

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (11.08.14 20:30:00)
Şuradakiler kah işe yarıyor, kah yaramıyor
eksiduyu.ru

Bir de bir arkadaşımın annesinin başına gelmiş aynı şey, kadın kömür koyup dolabı kapatmış. Birkaç saate kömür kokuyu almış da kim bulsun şimdi kömürü?
  • aychovsky  (11.08.14 20:31:26)
çöp

  • Ruprect  (11.08.14 20:31:29)
Çöp mü? 2.5 milyarlık aq buzdolabı

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (11.08.14 20:33:09)
bir kase dolusu karbonatı dolapta bekletip sirkeyle ovarak temizlemeyi deneyebilirsiniz. (anne tavsiyesi)

  • iste o kavunici balik  (11.08.14 20:36:56)
Hocam şimdi NoFrostlar nofrost olmayan ( ki bunlara statik denir) buzdolaplarından farklı olarak hareketli parçalar, Havanın soğutulduğu evaporatörler (yaklaşık80 -90 tane 0,2mm Aluminyum levha, yaklaşık 2 metre Alu bor, Fan motorları, Köpük izalosyanlar, drenaj boruları vs vs içerir. Yani o koku kaynaklarının birikip, takılıp kalacağı bi dolu yer. Üstelik buzdolabının içindeki PS yada ABS yüzey de emicidir ve kokuyu emebilir. Üstelik iç izolasyonda bu konuda mimli.
Neyse. kapağı açık bırakıp karbonatla silip sonrada işte yukarda denen kömür vsvs işlerini de yapın ama çok büyük ihtimalle ileride yine koku gelecektir. Denemeye değer mi siz karar verin.

  • Ruprect  (11.08.14 20:42:28)
bu sorunu daha yeni atlatan biri olarak; www.eksiduyuru.com

ve de cecilia önermişti bunları da:

Dolabin fisini cek tum bu temizlik isi boyunca
buzlugu falan iyixe erisin
sirkeli su ile iyice sil, hatta bezi cok sikma sirke sirke kalsin dolabin her yerinde
kapi hep acik dursun
yayvan bir kac tabga sirke dok dolabin katlarina koy
bildigin komuru bir posete koy agzini iyice yay, ac yani

komur de sirke de kokuyu en iyi emenler

pirinc kahve de dene
yani bu dediklerim 1 seferlik degil, 10 gun bhnlari tekrarla
sil surekli , bir iki gune komuru degistir

10 gun sonra hadi bajalim de bi fisi tak , kapagi kapat.
1 gun sonra ac bak bakalim.

üşenmedim hepsini yaptım. sirkeyle de sildim. çay da koydum. kömür de koydum. 10 güne yakın sürdü koku çıkması ama çıktı. şimdi normal kullanıyorum dolabı. bir çay tabağı karbonat bekletiyorum hep içinde ama.
  • kırmızıkaşekaban  (11.08.14 20:44:38)
kömür en güzel absorbanttır. koy dolabın içine, kapat kapağını. ara ara kontrol ede ede halldesersin bu işi.

  • devilred  (11.08.14 20:46:28)
aynı durumda yumruk büyüklüğünde kömürle %100 başarı yakaladım şiddetle tavsiye ederim deneyin hak vereceksiniz

  • paltar yuyan masin  (11.08.14 20:53:27)