bilgisayarı temizleyeyim derken öldürdüm

beyler şimdi eski bir pc var. 2005'te alınmıştı. annem kullanıyor ama işini görüyor yani işte facebook zart zurt. neyse ama tabi hem eski hem de hayvan gibi tozlu olunca kasmaya başlıyor ben de açıp açıp temizliyordum.
yani 10 sene olacak nerdeyse 10 senede 30 kere açıp temizlemişimdir. neyse bugün yine rutin işlem olarak yaptım ama sıçtım batırdım.

şu fanın o metal parçası var ya aralarına toz kaçan. anakartın üzerindeki sokete oturan. işte o soket anakartta takılı kalması gerekirken, önceki macun yüzünden yapışık kalmış.
benim çıkardığım metal parçayla birlikte geldi. (aşağıda caps verdim)

şimdi metali oturtamıyorum, oturtsam da pc açılmıyor. zar zor oturtuyorum ya pc çalışıp 1 sn sonra kapanıyor anında ya da normal çalışıyor ama monitöre görüntü gelmiyor, monitör ışığı yanıp sönüyor.

kadıncağız vakit geçiriyordu ne güzel pc'de. kaldı şimdi öyle boş boş örgü falan örüyor :( ona da belli etmedim "10 liraya falan yaptırırım, sadece monte edemedim" falan dedim ama oluru nedir sizce? o soket mi değişecek yoksa komple anakart falan mı değişecek?

bi el atalım.

i.hizliresim.com
i.hizliresim.com (o kare parçanın anakartın üzerinde kalması gerekiyordu okla işaretlediğim gibi)
son durum: i.hizliresim.com

bahsettigin parca islemci lan :D

kenarda demir bi mandal gibi bisi var, onun acilmasi lazim. onu acip tak, sonra kapat, sonra ufak bi macun surmeyi unutma ustune, cok az ama, sonra fani yerlestir.
  • she was my baby  (10.08.14 22:57:23)
resimlerden anladığım kadarıyla işlemciği öldürmüşsün. işlemcinin pinlerini kırmış ya da eğmiş olabilirsin. yada yanlış oturtma sonucu anakart girişini de bozmuş olabilirsin.

soket numarasına uygun ikinci el bir işlemci bakıp deneme yapabilirsiniz. sadece şu resimlerden bakıp bişey söylemek çok zor.

bir de anakart işlemciyi arkadaşın bahsettiği bir mandal olacak. eğer sen fanı sökerken işlemci ile birlikte gelmişse o sistemi de kırmışsın. bu durumda anakart da mefta olmuş oluyor.
  • arşivci  (10.08.14 22:59:18 ~ 23:01:00)
ya o metali rahat çıkarıp takabiliyordum da bu son capsteki ufak parça gelince bozdu işi. pinleri de yamulmuş, onla uğraşıyorum şimdi.
oturtabilirsem oluru var heralde?

  • xenophobe  (10.08.14 22:59:32)
evet pinleri eğilmiş. takabilirsem çalışır belki. bu anakart ve pc komple çok eski, bulabilir miyim ki buna uygun işlemci? kalmış mıdır yani 2. el falan da olsa iş görecek bi şeyler?

  • xenophobe  (10.08.14 23:00:52)
işlemci marka model söylerseniz yada anakart marka model söylerseniz yardımcı olabilirim işlemci konusunda.

  • arşivci  (10.08.14 23:02:24)
pinler kırılmadıysa olma ihtimali var da, o pinleri düzeltmen epey zor be hacı, onbinlerce pin olması lazım orda

  • golan trevize  (10.08.14 23:02:46)
1000-2000 arasında pin vardır.

  • arşivci  (10.08.14 23:04:35)
onbinlerce değil ama çok var evet. allahtan hepsi yamulmamış 10~ tane falan. cımbızla kırmadan düzeltmeye çalışıp oturtucam. dua edin olsun beyler işlemciye para da yok bok yedik.

  • xenophobe  (10.08.14 23:05:29)
işlemci kopmuş yamulmuyorsam :D

www.youtube.com

9. dakikada işlemciyi takıyor 17. dakikada soğutucuyu. sanırım sen çekince işlemci kopmuş. dikkatlice yerleştirirseniz belki olur. kılavuz olması açısından videoyu verdim.
  • shyz0re  (10.08.14 23:05:50)
478 pin işlemci olum. ne 1000'i ne 2000'i :)

  • fallthepieces  (10.08.14 23:06:47)
tmm la saymadım kafadan attım ^_^

  • golan trevize  (10.08.14 23:09:56)
oturtamıyorum ya hiç umut yok gibi. işlemciyi oturtsam fan kolay zaten de işlemcinin 1 pinini bile sokamıyorum ki çok da yamuk pin yok ama. vasat işlemci + montaj 150-200 kaçacak galiba.

  • xenophobe  (10.08.14 23:19:10)
köşesini tutturuyosun dmi? yeni alsan montajı sen yaparsın be montajda bişi yok o.O

  • golan trevize  (10.08.14 23:22:28)
bilmiyorum ki ya, o dediğin kolu kaldırdım. oturtuyorum üzerine kolu indiriyorum ama sanki öyle üzerine bırakıp kaçmışım gibi. hiç oturmuyor.

  • xenophobe  (10.08.14 23:23:06)
yok o zaman da oturmuyor ya. biraz baskı mı uygulamam gerekiyor oturması için? kolu indirince otomatik kilitlemesi lazım değil mi?
üçgenleri de tutturdum, köşe doğru yani:
i.hizliresim.com
  • xenophobe  (10.08.14 23:28:32)
olmayacak sanırım ya. yarın bilgisayarcıya domalalım. sağolun yine de.

  • xenophobe  (10.08.14 23:32:33)
işlemciyi yan takıyor falan olmayasın?

lego da mı oynamadın abi, oturması lazım hakkaten.
  • icim urperiyor  (10.08.14 23:48:13)
beyler yapamadıkça demotive oldum ve şu an gerçekten balyozla kasaya girişip teknolojiyi falan tümden kesip dağ evine yerleşesim var ya. çok sağolun 25 cevap oldu gerçekten çok yardımcı oldunuz ama beceremiyorum ya. işlemci ölmediyse bilgisayarcı yapar heralde 20-30 liraya montajını, o dert değil. işlemci öldüyse kötü.

  • xenophobe  (10.08.14 23:53:23)
islemci pinlerini duzeltmek icin uclu kalem kullaniyordum ben. uc taktigin yere pini geciriyosun gayet rahat duzeltiyorsun.

  • a340  (11.08.14 00:12:12)
bu arada uzulme la bu kadar, bak ikinci el senin islemcinin aynisini satiyorlar.

www.sahibinden.com
  • a340  (11.08.14 00:14:00)
ohaaa bu kadar ucuza bulabilir miyim ya?! süper abi o zaman. oh rahatladım şu an gerçekten bu pinleri cımbızla tek tek kırıp atasım var ama yine de bilgisayarcıya bir götüreyim önce şunu.

  • xenophobe  (11.08.14 00:20:38)
hocam yapamaman gayet normal. işlemci nihayetinde elindeki alet. üzerinde statik elektrik varken pinlerine dokunduğunda bozulabilen bir şey.

fiyatları bu kadar ucuz bunlar elbet. bulabilirsen yani, ki link vermilmiş. uğraşma git al. sabrına yazık.
  • simbolmina  (11.08.14 13:45:55 ~ 14:41:37)
abi hallettirdim ya sabah. ben sıkışık durumdayım ve 150-200'e patlar diye çok sıkıntı yapmıştım. arkadaş linki atınca 12,90 falan rahatladım zaten. bende p4 3.0 ghz vardı, bilgisayarcıda p4 2.4 vardı, 40 liraya taktırdım çalışıyor şimdi. 40 lira bile çok aslında ama 10 liralık bi şey o işlemci ama verdim yeter ki kurtulayım diye :)

  • xenophobe  (11.08.14 13:53:25)
geçmiş olsun başgan.

  • golan trevize  (11.08.14 14:01:32)