rusya'ya dolar mı götürmeli euro mu?

bir haftalığına gideceğim, türk parası götürürsem orda ruble'ye dönüştüremeyebilirim o yüzden euro veya dolar götürsem daha isabetli olur sanki.

hangisini götürmek daha mantıklı olur? forumlara baktım iyice kafam karıştı. kimisi çapraz kurları hesapla diyor, kimisi abd ile arası kötü euro götür diyor, kimisi kiralar dolar üzerinden ödendiği için dolar götür diyor. sonuçta giden para ruble'ye çevrilecek ama, ne yapmalı?

buradan ruble ile git. rusya'da yüksek kurdan alırlar o paralarını elinde bir şey kalmaz.

  • costa blanca  (08.08.14 12:18:51)
dolar da götürsen euro da götürsen döviz bürosunda çevirirsin sıkıntı yapmaya gerek yok.

  • bira sisesi kapagi  (08.08.14 12:21:34)
dönüştürme bakımından ikisi de olur. dükkanlar ise euro ile ödeme almaya daha eğilimli oluyorlar dolardan ziyade. hani ihtiyaç durumunda euro ile de alışveriş yapılabiliyor ekstrem yerler haricinde.
damga olmasın paraların üstünde. bu konuda çok katılar.

  • icemint  (08.08.14 12:24:26)
damga nedir?

  • tolga asp  (08.08.14 12:29:51)
  • compadrito  (08.08.14 12:36:44 ~ 12:38:26)
  • icemint  (08.08.14 12:42:25)
biri de priviyet diye damga basmış Euro üstüne:

home.online.nl

birileri de Fransa içişleri bakanını istifaya çağıran damgalar basıp durmuş:

www.worldofcoins.eu

e, nooluyo o zaman? devletler o banknotları dolaşımdan çekmek istiyolar. (niye dediysem bunu ben şimdi?)
  • compadrito  (08.08.14 13:00:39 ~ 13:21:26)
ben gittiğimde hiçbir şey götürmedim, banka kartımla ruble çektim, atıyorum 100liralık ruble çekiyorsa 104tl kesildi hesabımdan.

  • awareim  (08.08.14 13:11:49)
Ben 10 gün kadar önce döndüm Rusya'dan. Hatta o damgalı euro duyurusunu açan benim. Euro götürmek daha mantıklı geldi bana, çünkü orada bazı dükkanlar fiyatları ruble yanında euro olarak da yazmışlar.

Damgalı euroları döviz büroları ve küçük bankalarda çeviremedim. Ancak Siberbank kabul etti, fakat düşük kurdan çevirebildim. 1 euroyu 46-47.5 ruble olarak çeviriyorlar. Petersburg havaalanında 46'dan, şehiriçindeki bürolardan 47.5'da çevirtebilirsin. Siberbank 46.5'dan almıştı. Ancak paraların üzerinde hiçbir yazı, mühür, damga vs. olmasın.
  • neyehbe  (08.08.14 13:38:36)
Damgali parayi da alirlar ama baya ucuza alirlar. EUR ya da USD farketmez. Bu arada son gunlerde doviz baya firladi Rusya'da, bu sizin icin iyi tabi. Sakin tren istasyonu, havaalani gibi yerlerde bozdurmayin, anormal kaziklarlar. O nedenle yaniniza TR'den 2.000 Ruble gibi bir para alin, bazi dovizcilerde var bildigim kadariyla. Dovizinizi sehir icinde bankalardan bozdurursunuz.

  • kartonpiyer  (08.08.14 15:09:41 ~ 15:13:48)
hazır herkes toplanmışken, bana rusya'da bulunan herhangi bir süpermarket'in online satış sayfasının linkini gönderebilir misiniz? fiyatlar hakkında piyasa araştırması yapmak istiyorum ama bir şey bulamadım.

  • tolga asp  (08.08.14 18:00:37)
Rusya'da online satis yapan market var mi bilemem ama Rusya'da online satilan seyler magazadan daha pahali olabiliyorlar.spesifik olarak sormak istediginiz urun varsa yazabilirsiniz, yanitlarim. o arada bi bakayim hakkaten online satis yapan market var miymis.. hmm

edit: baktim, fiyatlar icin www.lenta.com
  • kartonpiyer  (12.08.14 13:05:44 ~ 13:07:41)