Şu aksesuarın adı neydi?

Aslında birkaç aydır aklımda da, rolandmicrocube'ün sorusundan sonra yeniden aklıma düştü. Genelde bu şey ortaokul, lise formalarında ve kız öğrencilerinin kullandığı bir takı. Yine ip gibi, ama tasma kolye kadar kalın değil. Genelde öğrencilerin üniformalarında olan kravat yerine kullanılan bir şey. İzciler de kullanıyor bazı bazı, o fular gibi şeyi değil de o ip gibi şeyi takıyorlar. Ortada bir metal var, oradan iki ip geçiyor; o da boyna asılıyor.

Şunun yakasındaki şeyin ipli olanı.
www.t212.org

Arma

İpli arma yazıp görsellere bakarsan, "Ortada bir metal var, oradan iki ip geçiyor" tanımına karşılık görebilirsin.
  • MandMs  (07.08.14 09:53:37 ~ 09:59:33)
Kokart? (aslında kokart çok daha farklı bişey de aradığın bu kelime olabilir mi diye söylüyorum).

İzcilerinki fular direkt. Du bakiym bi kelime daha vardı sanki ya.

EDIT: heh asıl adı, Amerikan Kravatı :)
  • pandispanya  (07.08.14 09:54:54 ~ 10:05:15)
urun.turkbusinesscenter.com

şundan bahsediyorsun di mi? Lisede bizde takıyorduk. :D İpli fular ya da ipli kravat deniliyordu. :)

ek: brove ya da amerikan kravati da denilebiliyormuş.
  • barbara herhalde barbara manken olan  (07.08.14 09:58:42 ~ 10:03:39)
ipli rozet de deniyor.

  • icemint  (07.08.14 10:01:00)
boyun bağı

  • abd  (07.08.14 10:05:53)
@ barbara herhalde barbara manken olan Hah, tam olarak o.

Aslında hem hepsi hem hiçbiri. En yakın arma geldi, ama "ipli arma"ya karşılık gelen bir cins isim vardı. Belki de İzmir'de büyüdüğüm için İzmirce bir kelime hatırlamaya çalışıyorumdur ve haberim yoktur. Ama yaklaştıkça el çırpma oynasaydım, arma'da alkışlıyor olurdum.

Amerikan kravatı deyince Google'da şak diye çıkıyor, vay anasını. Bir şey daha öğrendim :)
  • aychovsky  (07.08.14 10:06:24 ~ 10:08:58)
amerikan kravat da deniyor yanılmıyorsam

  • lllllllllllllllllll  (07.08.14 10:07:56)
izci fuları

  • abd  (07.08.14 10:07:57)
Vay canina biz ona kokart derdik lisede, biz degil hocalar da oyle derdi. Megersem kokart bambaska biseymis.

  • mukrime  (07.08.14 11:53:40)
abi heryerde bir isim kastırmışlar. kokart diyen varmış ya. :D

biz düz "madalyon" diyorduk. biz derken tüm okul ahalisi. müdüründen hizmetlisine.
  • Skey295  (07.08.14 12:27:03)