istanbulda kiralar

selam. bazılarınızın anası, babası, halası, amcası, dayısı, teyzesi, hacı dedesi, ninesi falan ev sahibidir illa. bir şey sormak istiyorum. istanbulda böyle yüksek kiralardan ev kiralama çabasının amacı nedir?

girip bakmadığım site yok. adam kadıköydeki 65 m2 evi 1200 TL'den kiralamaya çalışıyor. 90 m2 evi -1. katta olmasına, kombisi olmamasına rağmen 1000 TL'den kiralamaya çalışıyor. ben cidden anlayamadım bu işin mantığını. kim oturuyor bu evlerde? bu kirayı verebilecek gücüm olsa böyle evde oturmaya utanırım, oturmam.

fikirlerinizi cidden çok merak ediyorum.

tabii ki de konumdan kaynaklı bir durum bu. kadıköy abi sonuçta? daha ne istersin?

yine aynı paraya daha uzak bölgelerde daha konforlu dairelerde kiralayabilirsin, piyasanın işleyişi bu değil mi zaten?

taşınanlarda kadıköyde oturmanın mutluluğu ve kendine göre rahatlıklarıyla evlerine tadilat falan yaptırıyorlardır herhalde? başka açıklaması yok çünkü.
  • tek terk  (06.08.14 23:38:34 ~ 23:40:50)
bu şeye benziyo.. hani ronaldonunkine oturmak ile bizim bakkal ahmetinkine oturmayı kıyaslamak gibi. yani biri ronaldo, diğeri bakkal la. bilmem anlatabildim mi?

  • coripack1  (06.08.14 23:40:10)
merkezde olduğu için. beylikdüzü'nde oturan adam levent'e arabasıyla gitmek istese 2 saat trafik çekiyor. metrobüse binmek istese kesin hergün dayıyorlar. o da veririm parasını merkezde otururum diyor. çünkü günde 8 saat çalışıyor 8 saat uyuyor. geri kalan 8 saatin 2 saati öyle böyle geçiyor. kalıyor 6 saat. bu 6 saatte yaşasın mı yoksa git gel 4 saatini yola mı harcasın?

  • ykyt  (06.08.14 23:40:17)
niye normalleştiriyoruz abi bunu? 65 m2 eve 1200 TL kira falan normal mi gerçekten herhangi bir insanın nezdinde?

  • jacknife  (06.08.14 23:40:50)
Kentsel donusum sebebiyle cok fazla bina yikildi, yeniden yapiliyor. E bu insa halindeki evlerde oturanlar kiraya cikinca piyasada ev kalmadi.

Birkac yila kadar normallesir.
  • fever  (06.08.14 23:41:09)
koru florya evlerine bakın. en ucuzu 1,250,000 TL peki bu normal mi? karşın cennet mahallesi. metrobüse sıfır ev.

  • ykyt  (06.08.14 23:42:06)
@jacknife iyi de piyasa böyle olunca mal sahipleride olması gerektiği gibi davranıyor.

yani sen açıp bakmışsın piyasaya, mal varlığı sahibi sen olsan o fiyatlardan daha alçağa mı kiralatırsın evini?
  • tek terk  (06.08.14 23:43:26)
o zaman şunu merak ettim. ev sahibine açıp konuşsam, bu fiyatlandırmanın normal olmadığını açıkça belirtsem bir ihtimal aklının başına gelmesi ve gerçekten hak ettiği fiyatı belirlemesi gibi bir durum olabilir mi acaba?

  • jacknife  (06.08.14 23:44:56)
kadıköyde gördüğün kiralar öyleyse bayağı pazarlık payı vardır. 2+1 kombili 5.kattaki dairede 1000 liraya kalıyorum

  • dinsiz adam  (06.08.14 23:46:54)
hah, çok güzel oldu bu. maleficent, ev nerede? m2'si falan nedir evin?

  • jacknife  (06.08.14 23:46:57)
@jacknife öyle arama, gülünç duruma düşersin.

  • ykyt  (06.08.14 23:47:08)
Kimsenin kendiyle zoru yoktur bence en azından büyük bir çoğunluğun. Ederinden fazla söylerse zaten kiracı bulamayıp, kazanç elde edemez. Arz talep durumuna göre değerlendirip, benzerlerine yakın fiyat koyarlar.

  • ontheroad  (06.08.14 23:47:11)
arz-talep, serbest piyasa ekonomisi. fiyatlar olması gerekenden yüksek olsaydı olması gereken yere inerdi zaten. neye atarlandığını anlamadım ben.

  • pofudukayi  (06.08.14 23:47:56)
konuşup da gene antipatik olmak istemiyorum ama bu durumu kabullenmiş insanları hiç anlayamıyorum. ne kazanıyoruz ki bu kadar kira veriyoruz ülke olarak biz?

  • jacknife  (06.08.14 23:49:14)
valla benim kabullendiğim şey mikro ekonomi bilimi. romantik lafların faydası yok, her satıcı en yüksek fiyattan satmak, her alıcı en düşük fiyattan almak ister. buluştukları nokta ideal denge noktasıdır. eskilerde new york'da uygulan "rent control" iyi sonuçlar vermemiştir.

  • pofudukayi  (06.08.14 23:54:50)
durumu kabullenmek filan yok. 15 milyonluk şehirde bir piyasa var ve genel yönelimlere göre gidiyor bu. krizde kiralar düşmüştü, sonra çıktı, depremden sonra bazı yerlerin fiyatı iyice düştü, yakınından metro geçen, üniversite, hastane olan yerler değerleniyor-kiralar artıyor falan filan.

sen buradan oturduğun yerden 15 milyonluk piyasayı değiştiremezsin. ev sahibine telefon açıp aklını başına getirme fikri bana sır kapısı dizisindeki hikayeleri hatırlattı. onlar filmlerde oluyor.

ha adamın evi 2 aydır boştadır, bu kira yüksek galiba kiracı çıkmadı diyerek 50 lira yüz lira düşer. budur durum yani.
  • mea maxima culpa  (06.08.14 23:59:26)
ilginç. sonuçta bir evi kiralamak olduğu gibi bir eve kiraya çıkmak da var. bir yerden sokulan kazık diğer yerden geri döner yani. sırf "alan var lan, kakalayalım işte." mantığından dolayı 3'lük yere 5 isteniyor ve bunu herkes artık kabullenmiş.
toplum bozuk toplum.

  • jacknife  (07.08.14 00:01:41)
abi geçen sene böyle değildi bu ya. ben de bi bakındım kafayı yemiş ırıspı çıcıkları aynen dediğin gibi. ama nolduysa bu sene oldu yaz diye mi acep.

  • fuzuli  (07.08.14 00:04:05)
istanbul'a sırf gereksiz pahalı kiraları yüzünden dönmeyi düşünmem. insanların mecburiyetini kullanıyor çakallar işte.

  • devilred  (07.08.14 00:28:54)
fikrimi cidden cok merak ediyorsan argumanlarinin komik oldugunu dusunuyorum.
senin evin degerine 3 demen onun degerini 3 yapmiyor. bu basit bir gercek. bosuna ev sahiplerini, parasi olanlari ya da toplumu suclama.

  • f_d  (07.08.14 00:58:28)
f_d; ben dedim diye mi? kadıköyde 65 m2 evin ederi 1200 TL olabilir mi? göreceli bir bakış açısı değil ki bu.
ben de istanbulda düşük-orta kesim arasında büyümüş bir insanım. milletin parası çenemi yormuyor sonuçta. ama cidden 3'e 5 istediklerini düşünüyorum. 3'e 10 istiyorlar falan da demiyorum bak.

  • jacknife  (07.08.14 01:03:18)
tabii ki goreceli. insanlar evin degerinin o kadar ettigini dusunuyor ki veriyor parasini ve kiraliyor. sence etmiyordur, dogrudur, o zaman vermezsin. ama bu evi kiralayan insanlarin salak oldugunu (3 olacak eve 5 verdigini) dusunuyorsan feci halde yaniliyorsun.

  • f_d  (07.08.14 01:09:17)