Köpeğim 4 yaşında.

Kızımız 4 yaşında. İlk defa köpeğimiz oluyor. Onu canımdan çok seviyorum öyle diyeyim.

Aşısı, yemeği, tuvaleti vs düzenli yapıyor/yaptırılıyor.

Merak ettiğim şu;

ben kaç yaşından itibaren kapsamlı tahlil ve tetkik yaptırmalıyım? Ne zamandan itibaren, hangi periyotlarla muayeneye götürmeliyim? Hangi rahatsızlığın semptomu ne olur? Biraz yardımcı olur musunuz?

yemek yiyorsa, su içiyorsa, halsiz değilse endişelenecek bir şey yoktur.
zaten gözünün bakışından anlarsınız bir fark olduğunu.

aşı yaptırdığınızda halsizlik olabilir o gün.
klimanın önünde yatarsa üşütüp ishal olabilir.

yani çocuk gibi düşünün.
yıkadığınız günler çok rüzgar yemesin kışın, karnı ağrır vsvs.

bunun dışında hayvanı sürekli teste tahlile götürüp hırpalamanın anlamı yok.
yeni geldiyse götürün bir kontrolü yapılsın.
henüz genç, 7-8 yaşından itibaren yılda bir kere ya da tıbbi geçmişine göre daha sık kontrol ettirmeniz gerekebilir.

veterinerinize asla gözünüz kapalı güvenmeyin.
ciddi bir şey olduğunda mutlaka 2-3 uzmana danışın.
zaten aşı, yıkanma, tırnak kesimi, tıraş vs için veterinere gittikçe muayene de edilir.
sağlıklı, hareketli olduğu sürece sorun yok.

güle güle büyütün.
  • blatta hiberna  (06.08.14 15:26:10 ~ 15:26:20)
tebrikler, benimki de dün 3 yaşını bitirdi :)

genelde ırka göre değişiyor immun oldukları zayıf oldukları rahatsızlıklar. benim köpeğimin ırkında mesela kronik kalp sorunları, diz eklem sıkıntıları en sık rastlanan rahatsızlıklar.

sen de kendi köpeğinin ırkı için araştırıp ona göre tetkikler yaptırabilirsin belli sürelerde.
  • loveinaflipbook  (06.08.14 15:28:02)