Filtre kahve

İyi geceler arkadaşlar,

Kahve seven birisi olarak eve filtre kahve makinesi almak istiyorum. Okulda falan içiyorum bazen. Hem maliyetinin americano gibi içinde espresso olan kahvelere göre daha az olması, hem de hafif olması sebebiyle filtre kahve makinesi alacağım.

Ama ne olduğuna dair hiçbir fikrim yok. Şu kahve dünyası'ndaki pratik şey tırt bir şey sanırım, o elektrikli makineden almayı düşünüyorum. Birkaç sorum var.

-Çalışma mantığı nasıl işliyor? Olay nedir yani?
-İyi bir makine ile kötü makine arasındaki fark ne? Hani espresso makinelerinde basınç farkı var ya, bunlardaki fark ne?
-Kağıt filtre mi tercih ediliyor genelde?
-Fiyat ne peki iyi bir makine için?

Her konuda fikir ve görüşlerinize açığım. Teşekkürler.

bulabilirsen bi tane moka pot al. onun icinde istedigin her tur filtre kahveyi yaparsın. zamanla deneye deneye damak zvekine yakınını keşfedersin zaten. moka pot ocakta normal ateste kullanılıyor hem. daha pratik.

  • slalom  (06.08.14 00:06:16)
Bi' hazne var kahve koyuyorsunuz. Bi' hazne var su oluyor. Kahvenin üzerine damla damla sıcak su damlayıp aşağı süzülüyor. Genel mantık bu.
Hatta şöyle söyleyeyim kahve makinemiz yakın zamanda parçalarına ayrıldı. Yenisini almadık henüz. Ben bir kaba kağıt filtre koyup damla damla su ekleyerek manuel kahve bile demledim. aldkaşsdl
Makinelerin farkını pek bilemiyorum ama kağıt filtre yerine metal filtre tercih edin bence. Ben aşırı kahve tüketen bir insan olarak 40 liraya alınmış sinbo makineyle 4 yılımı geçirdim. (kahve çok tüketiyorum ama kahveden pek anlamam. Tat farkı olmadığı sürece kahvede tek aradığım filtre kahve olması.)Ama 1000 liraya da makine var.
  • ay nov kung fu  (06.08.14 00:09:13)
aletin mekanizmasi ay nov kung fu'nun anlattigi gibi, inanilmaz basit bir mantigi var. makina, kahvenin kalitesini cok etkilemez.

iyi makina diyebilecegimiz, zamanlayicisi ya da otomatik kapatma mekanizmasi olan makinalar iyidir. onun haricinde celik govdesi olmasi iyidir tabi.

kagit filtreler kullan-at oldugu icin temizleme derdi yok.

40-50 liraya idare eder bir sey alinir.
  • fortisvita  (06.08.14 00:31:48)
gerçekten çok tüketiyorsan mantıklı ama az tüketiyorsan 3c french press işini görür bence

  • patr  (06.08.14 01:10:05)