sade, işlenmemiş yulaf ezmesi nasıl yenir?

önceden mısır gevreği yiyordum,
yulaf ezmesi daha faydalı dediler.

bir kuruyemişçiden katkısız yulaf ezmesi aldım.
bu sabah denedim ama gerçekten çok zor yedim,
hatta birazını çöpe dökmek zorunda kaldım.

süt ve biraz reçel eşliğinde yemeye çalıştım, olmadı.
siz nasıl yiyorsunuz?

Genelde çiğ yenmiyor, yurtdışında onu süt veya suyla kaynatıp porridge denen lapaya çevirip öyle yiyorlar. Daha önce mısır gevreği gibi üzerine süt döküp yemeyi denemiştim, meyveyle yememe rağmen kaseyi bitirememiştim, porridge'yi de denemeyi gözüm kesmedi.

  • Haldamir  (04.08.14 13:36:48)
az sütle, teflon sahanda pişirin. üzerine de tarçın serpin.

  • balik kraker  (04.08.14 13:37:34)
Ustunu kapatacak kadar sut ekleyip pisirin. Sonra uzerine bol bol taze meyve ekleyin.
Veya 100 gr yogurda 2-3 corba kasigi olacak sekilde yulaf ekleyip karistirin. Ustune yine taze meyve, badem vs.

Edit: ustune tarcin da cok guzel oluyor evet.
  • ay nov kung fu  (04.08.14 13:38:17 ~ 13:39:04)
Biliyorum olayın doğasına aykırı ama içine biraz şeker atmayı deneyebilirsin.

  • zombi  (04.08.14 13:40:09)
ben kuru üzüm ve gün kurusu ile karıştırıp üzerine sıcak süt ilave ederek afiyetle tüketiyorum.

gereksiz edit: 10 gündür bu şekilde kahvaltı ediyorum.(bayramda biraz abanmış olabilirim.)öğlen normal öğle yemeği,akşam da ya yoğurtla yumurta ya da salata tüketiyorum. ayrıyetten haftada 3/4 gün karaköyden fındıkzadeye yada beşiktaştan fındıkzadeye koşuyorum. bu şekilde 2 kilo verdim.
  • camiroquay  (04.08.14 13:41:26 ~ 13:44:28)
pişiriniz + 1
(200 ml süt, 35 gr yulaf, opsiyonel 1 çay kaşığı kakao, opsiyonel 1 çay kaşığı tarçın, 1 muz)
süt ve yulaf muhallebi kıvamına erişinceye kadar pişirilir. kaynadıktan sonra 7-8 dk istiyor kıvam alması, orta harlı ateşte. kıvamını alınca istenirse kakao ve tarçın eklenir, muz dilimleri de eklenir ve güzelce harmanlanır. soğutmadan yenir.

yoğurt ya da kefirle karıştırıldığında pişirmeden de güzel oluyor. ama yulafını az koymak lazım. 200 gr yoğurda 20 gr yulaf gibi. ayranla da olur sanırım.
  • icemint  (04.08.14 13:41:40 ~ 13:42:41)
sütle ısıt (tercihim soya sütü)
tarçın serp, muz doğra
çok lezzetli olur
  • lily briscoe  (04.08.14 13:45:26)
dolu dolu iki yemek kaşığı yetiyor zaten bir öğüne...
ben acelem varsa yoğurt ve pekmez ile karıştıp yiyorum. tarçını her çeşidine ekle, tadını getiriyor.

  • cliquot  (04.08.14 13:52:07)
pişmeden de rahatlıkla yiyebilen birisi olarak (soğuk süte katarak) mutfak robotundan yulaf ezmesini, yumurta lor-kaşar peyniri ile beraber 10-15 saniye geçirdikten sonra tavada pişiririm bazı zamanlar.

  • candanag  (04.08.14 14:00:31)
Sütle pişirirken içine kuru meyveler katarak doğallığı ve sağlığı bozmadan da yiyebiliyoruz.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (04.08.14 14:23:04)