Erasmus Ekts vs. puan

Şimdi bu belgede puan alamazsın sadece ecks alırsn gibi birşey yazıyor ne demek o? ekts alıp gelsem ,üniversitemde o stajlar geçerli mi sayılacak?

TO THE ATTENTION OF THE ERASMUS OR VISITING STUDENTS IN MEDICINE
For everyone of you wanting to carry out practical activities, such as internships or training, during
the Erasmus period or visiting student period at the University of Insubria, is advised that:
 it is possible to carry out practical activities only within the University hospital departments
(see the attached list A) but, in order to do that, you MUST have a valid third party and
accident insurance. (in some case the home university provides enrolled students with such
insurance, please ask to your coordinators or international relations office).
 Please provide our office with a copy of such insurance IN ENGLISH.
 WITHOUT SUCH INSURANCE YOU WILL NOT BE ALLOWED TO CARRY OUT ANY
PRACTICAL ACTIVITY, YOU CAN ATTEND ONLY DIDACTICAL ACTIVITIES (LECTURES
AND EXAMS)

 Please, note that NO MARKS WILL BE GIVEN FOR PRACTICAL ACTIVITIES, but only
ECTS credits.

 If you have to carry out practical activities in other departments (see the attached list B), a
further insurance is needed to be stipulated directly with the hospital departments. Such
insurance is quite expensive and it lasts one year independently from your training actual
period.

ects sadece uygulama derslerine devam ettiğini bildirir bir ibare gibi duruyor. bir de bazen not vermeyip yalnızca yeterlik verdikleri oluyor yurttışlarında. o da geçme notun türkiye'de 60 ise 60 yerine geçer gibi.

  • fallopian  (03.08.14 17:15:06)
Öğrenciler pek dikkat etmez derslerin kredisinin yanında bir de akts değeri olur. Uluslar arası akredite değeridir bu. Mesela bir ders 3 kredi 40 akts olur. Yine atıyorum mezuniyet için minimum 400 akts istenir filan. Akts değeri dersten aldığınız notla değişmez. Onu demek istemişler. Not vermeyeceğiz, sizi bu derse girmiş dersi vermiş sayacağız anlamında.

  • kullanıcı adı  (04.08.14 01:55:33)