klarnet

abim tutturdu da klarnet çalcam diyor. aile de müzik mevzusundan azıcık da olsa çakan bir ben olduğum için alma görevini de bana yüklediler. yalnız anladığım kadarıyla farklı klarnet türleri var. mesele nasıl işliyor olay şimdi ? yeni başlamış birine bir kaç yıl yetecek (becerememe ihtimalini de varsayarsak) bir klarnet bize ne kadara patlar?

her fiyata var. ses rengine göre değişiyor boyu. si bemol klarinetleri araştırın bence onunla başlasın. ikinci el almakta fayda var.

  • nocturness  (03.08.14 12:56:34)
mesela mi bemol varmış sol klarnet varmış. bunlardan hangisi daha çok çingene müziğinde hangisi daha çok klasik müzikte kullanılıyor?

  • soujiro  (03.08.14 13:23:35)
si bemol ve mi bemol klasik müzikte kullanılır. mi bemol cazda sık kullanılır.
sol klarinet ise gırnata denilen şey. romanlar çalar genelde. daha uzun olur.

  • nocturness  (03.08.14 13:29:03)
çok teşekkür ederim.

  • soujiro  (03.08.14 13:45:01)
türk müziğiyle çalmak istiyorsa sol klarnetten başka bir şey almayın. sib klarnette daha zor olur o işler. ama batı müziğiyle ilgileniyorsa da sib olmalı tercih. çok net. bütçeye göre bir şeyler önerebilirim sol için. sib için de öğreniriz, sıkıntı değil.

  • skullsucker  (03.08.14 14:42:33)