e-ticaretten anlayanlar ozellikle vergi kismi

selamlar
babam ufak bir kiz kulesi yapti sonra talep olustu ve x yere 4 adet satti. yalniz babam bir vergi mukellefi degil kendi capinda atelyesi/ev i var. simdi satarken karsi taraf fatura istedi. urun 2000 lira + kdv 2360 lira. eski is yerinden fatura kestirtti orasi da fatura kestiginden 400 lirasini vergi olarak aldi. haliyle babama gelen para 1600 lira. bu e ticarette olay nasildir. 2000 liraya satmak istedigimiz seyin kac parasini vergi olarak oderiz?

Babanın 2360 lira alıp 400 lirasını eski iş yerine verdiyse neden 1600 kaldı? Diğer 400'ü nereye gitti? Satarken ürün+kdv fiyatına satarsınız ve fatura kesersiniz işte başka değişkenler yoksa.

  • olcay  (02.08.14 16:18:15)
bu iste bi gariplik var, 2000 malın fiyatı + 360 kdv'si (2000*0,18) 2360 kdv dahil fatura kesilip babana neden 1600 lira veriliyor? zaten 360tl kdv'si ödenmiş. 2000 duz para vermesi lazım eski işyerinin.

  • rootfx  (02.08.14 16:20:18)
Fatura kesen firma kdv yi zaten devlete odeyecegi icin size vermemesi normal. Limited sirketlerde gelir vergisi orani % 20. Ama uyaniklik surda, firma zaten zarar eder durumdaysa sizin adiniza kestigi faturadan bir gelir vergisi(gecici vergi veya kurumlar) odemiyor. Bazi firmalar bu sekilde para kazaniyorlar. Mal sattiginiz asil yer eger size gider pusulasi kesiyor olsaydi sanirim % 15 lik bir kesinti yapilacakti. Tavsiyem. Bu isten para kazanmaya devam edecekseniz sahis firmasi acmaniz. Elde ettiginiz gelire gore yillik olarak vergilendirilirsiniz.

  • paul muaddib  (02.08.14 16:26:12)
2360 liranin 360 i vergi arkdaslar. kdv yani o cebe girmiyor yani. kaliyo 2000 bununda 400 unu fatura kesen kisi aliyor onunda ayri bi vergi olayi vardi unuttum. cebina degil yani. haliyle 1600 lira kaliyor. nesi anlamadiniz?

  • seljax  (02.08.14 16:51:59)
o kesilen 400 lirayı da gelir vergisi karşılığı almıştır amma velakin onu almaya da bilirdi şirketin durumuna göre.

ama eğer siz sadece bu iş için şirket açmış olsaydınız astarı yüzünden pahalıya gelebilirdi, kira, muhasebeci, vergiler vs. vs. derken.

işin devamlılığı var mı? getirisi ne kadar ona bakmak lazım ona göre şirketleşebilirsiniz.
  • cursor  (02.08.14 17:03:09)
getirisi yok iste. yani ufak bi kiz kulesi maketine 2000 lira verecek insan az. seri uretimi yapilip satilacak birsey de degil ayda 3-4 tane satilsa bile yeter de artar. o nedenle merak ettim normal bi sahis firmasi acmadan nasil fatura ile satabiliriz diye

  • seljax  (02.08.14 17:34:14)
firma olmadan fatura olmaz ki? birilerine fatura kestirteceksiniz böyle vergisini stopajını ödetip

  • argent dawn  (02.08.14 17:52:24)
e ticarette nasil oluyor peki acsak. siteden satiyor gibi satsak. fatura kessek yine bu kadar vergi odermiyiz. butun amacim bu soruyu sormakti aslinda

  • seljax  (02.08.14 17:57:07)
Fatura kesebilmen icin yani maliyeden onayli fatura alabilmen icin ya sahis firmasi ya da ltd veya a.s olman lazim. Ltd ve a.s nin odedigi gelir (kurumlar) vergisi orani ayni % 20. Sahis da ise yillik gelirine gore 15 den baslayip 37 e kadar cikiyor bildigim kadariyla. Ama vergi kardan alinir. Sen 20 bin tl lik mal sattin fakat 10 bin tl de satis yapabilmek icin gider ( babanin maasi, malzeme, elektrik, su vs) yaptiysan odeyecegin gelir vergisi 10 bin tl uzerinden olacaktir.

  • paul muaddib  (02.08.14 18:53:29)