kpss a ve kpss b arasındaki farklar nelerdir?

duyuru ve internet ortamını araştırdım ama sadece kafamı karıştırmış oldum ve bu konuya tam anlamıyla hakim değilim hala.

şimdi birkaç sorum var.

1. kpss a nedir? hangi üniversite bölümlerinden girilebiliyor?
2. kpss b nedir? hangi bölüm mezunları girebiliyor?
3. kpss a ile kpss b'nin sınav konuları farklı mı?
4. kpss a/b'daki memurlukların derecesi (maaşı, statüsü vs.) kpss b/a'den daha mı üstün? yani, birbirlerine göre üstünlükleri var mı?
5. bir iibf öğrencisiyim (uluslararası ilişkiler okuyorum). bölümün %100 ingilizce. şimdi ben kpss'de diğerlerinden daha mı fazla çabalamak zorundayım?
6. kpss a ve b ile kazanılabilen meslekleri/memurlukları nereden görebilirim, doğrudan bir site var mı?

(bkz: #44346676)

  • jaaaccckkk  (02.08.14 15:38:18)
1. kpss a lisans mezunlarının girdiği sınavdır. öğretmenler ve iibfiler için genel kültür ve genel yeteneğin yanında alan bilgisi de sorulur.
2. kpss b lise ve önlisans mezunlarının girdiği sınav. böüm farketmez.
3. genel kültür-genel yetenek konuları aynı.
4. kpss a memurluları kpss b memurluklarına göre daha üstün. uzmanlık mğfettişlik gibi kadrolar kpss a kadroları. doğal olarak maaşı daha yüksek.
5. her durumda diğerlerinden daha fazla çabalamak zorundasın. bu soru pek anlamlı gelmedi bana.
6. bunları da netten aratıcaksın işte. memurlar.nete falan bakabilirsin.
  • elorelia  (02.08.14 15:38:37)
a- sen girebiliyorsun
b-sen girebiliyorsun
c-kpss a = Kpss b+ pazar günkü sınavlar
d-kpss a'nın maaşları daha yüksektir örn bi mühendis doğrudan atanırsa 2300 maaşla başlar ama bir bakanlığa kpss a ile girerse 3300 gibi bir maaşla başlar
e-hayır sen diğer uluslararası ilişkiler ve iibf'lilerle yarışacaksın. her zaman diğer insanlardan daha fazla çabalamak gerekir
f-www memurlar net
  • accorbite  (02.08.14 15:39:12)