En sevdiğiniz türküler?

en sevdiğiniz iki türkü var mı; biri hareketli, biri hüzünlü?
ve o dediğiniz türküyü kimin ağzından dinlemeli?

tam türkü değil ama yakın :
aytekin ataş- mecnunum leylamı gördüm (aslı erkan oğur'un diye biliyorum)
has türkü istersen
edremit'in gelini- hüseyin turan

hareketli
şu köyceğiz yolları- tolga çavdar

tolga çavdar demişken evlerinin önü mersin'i de dinlemeden geçme

bu arada en sevdiğim türkü gün be gün değişir benim çok şeyapma bana..
  • zenciamacalismiyor  (01.08.14 17:27:24 ~ 17:27:50)
  • gyroscope  (01.08.14 17:51:35)
Aklıma ilk gelenler:

www.youtube.com
  • g man  (01.08.14 17:53:49)
neredesin sen - neşet ertaş
fidayda

  • hatunun biri  (01.08.14 17:55:11)
  • nocturness  (01.08.14 18:02:08)
genelde efe türküleri çok hoşuma gider. onun yanında başta ege türküleri ardından ankara türküleri hoşuma gider. ankara deyince tabi ki de Neşat Ertaş.

www.youtube.com

edit: karadeniz türküleri de çok iyidir. araya hekimoğlu koyacaktım ama kurtlar vadisiyle öyle bir iç içe geçti ki yazamadım. hani kurtlar vadisinde popüler olmadan önce hekimoğlu türküsüyle sahneye çıkmışlığım var.
  • air  (01.08.14 18:13:32 ~ 18:17:39)
Baga gel bostana gel- neset ertas
Ahirim sensin- neset ertas
Misket
  • ne istedigini bilmeden aglayan cocuk  (01.08.14 18:15:08)
Hareketli türkü pek bilmem, o konuda yardımcı olamayacağım galiba.

Mihriban'ın yeri ayrıdır. Musa Eroğlu & Güley düetini dinlemeni tavsiye ederim.

Erkan Oğur - İ.Hakkı Demircioğlu'nun bütün türküleri güzel.

Yöre olarak da Kütahya
  • aguilas negras  (01.08.14 18:16:38)
Hüzünlü: Ağ Elime Mor Kınalar Yaktılar - Emel Taşçıoğlu.

Hareketli: Kesik Çayır - Bedia Akartürk veya Orhan Hakalmaz.

Hüzünlü ekstra: Ben Melamet Hırkasını - Neşet Ertaş.
  • uykusunu yakalayan adam  (01.08.14 18:25:35)