Düşünürken beynimiz enerji harcıyo mu?

Selam arkadaşlar,
düşünürken beynimiz hatırı sayılır miktarda enerji harcıyo mu acep? Daldan dala atlamaktan değil zorlayıcı düşünmekten bahsediyorum. Ve hatta yaratıcı?
"yürürken gücümün son sınırına kadar gelmemiştim hiç. Ama düşünürken hep gelirdim"

Beyin elektrik sinyalleri ile çalışıyor diye biliyorum . Her hamle her düşünüş bir elektirk sinyali gücüne denk geliyor. Sıçarken bile beynin hatrı sayılır bir enerji harcadığını düşünüyorum

  • 1tam1ayran  (01.08.14 11:48:01)
Şöyle ki beyin yaklaşık 1.5 kilo bir şey ama vücuttaki enerjinin %20 civarını o kullanıyor. Beyin sağlam enerji istiyor her zaman.

Aynı soru geçen gün kafama takılmıştı, "Düşününce ne oluyor" diye. Çalışmalar çelişkiliymiş. Henüz tam oturmuş bir sonuç bulunamamış bu kadar. Enerji harcanıyor mu, bilinmiyormuş ama fiziksel bir çaba kadar da yorulduğu biliniyor.

Özetle deli gibi enerji harcıyor beyin. En çok enerji harcayan yer ama düşününce de çılgınca yorgunluk yapıyor ama harcanan enerjinin, düşünmezkenki zamanda harcanan enerjiden büyük olduğu yönünde anlamlı bir fark bulunamamış.
  • aychovsky  (01.08.14 11:55:58 ~ 12:03:55)
death note'ta L sürekli ama sürekli şeker yemesine rağmen hiç kilo almıyordu. çünkü dedektifti herif deli gibi düşünüyordu hehe.

bilimsel bir kaynağım yok ama ben de yapıcı, sürekli düşünmenin ciddi enerji sarfiyatına yol açtığını duymuştum. gerçi L galiba kafası çalışsın diye şeker yiyodu ama olsun, o kadar şeker yiyip kilo almamak imkansız bence.
  • pescador  (01.08.14 11:58:22 ~ 11:58:39)
deli gibi harcıyor hem de.

  • fever  (01.08.14 12:01:45)
gün boyu ders çalıştığımda canım hep tatlı ister. konuya dair tek bilgim budur.

  • manuel mandalina  (01.08.14 12:06:13)
beyin bir performans makinesidir.

  • namus ninjası  (01.08.14 12:18:45)
evet harcar. hem de deli gibi.

  • sen git ben geliyorum  (01.08.14 13:22:07)
zayıflığımı dayandırdığım sebep. yersen

  • neseranni  (01.08.14 13:43:21)
(bkz: sismanlarin havayi daha fazla kirletmesi)

bu bazal metabolizma ölçümlerini yaparkene, harcanan enerjiyi ölçüyodu bu cihaz. yat diyon herife, kapat gözünü, hiçbişey düşünme, mal gibi yat sadece diyon.

en fazla enerji harcayan herif bizim patron çıktıydı. içimizdeki en zeki herif de oydu.
  • compadrito  (01.08.14 14:38:28)
zamanında 1 buçuk ay süresince ciddi konsantrasyon gerektiren bir yerde çalışmıştım, hayvan gibi yememe, servisin kapının önünden alıp kapının önüne bırakmasına rağmen 8 kilo vermiştim.

kısaca beyni çalıştırmak çok fena kalori yakıyor.
  • yemrem  (01.08.14 23:48:32)