muhabbet kusu ve kabuklu yem

kusumun gaga yapisi normal degil galiba. normali üst gaga üstte altgaga altta olacak sekilde kapanırken bunda tam ters. birinci sorum bunun bi caresi yoktur degil mi pozitif bilimler vs. yoksa dua ediyim de yasasin mi?

ikincisi onceleri yemi kırıp yere düsürürken simdilerde hic ses duymuyorum acaba yemi kabuklariyla yese sorun oluyo mu kuslarda?

caps yok mu ya merak ettim

  • baal  (28.07.14 19:00:41)
i.imgur.com bu sekilde. alt gagasi normalde olandan daha fazla galiba.

  • sylow  (28.07.14 19:20:58)
sorun olur mu bilmiyorum ama sorunsa, kabuksuz yem de satılıyormuş sanırım.

  • baal  (28.07.14 19:28:56)
kabuksuz yemim vardi ama dün koydugumda yemedi. kabukluları yemege calisiyodu. ama iste kirmaya calistiklarini yere düsürüyodu enayi

  • sylow  (28.07.14 19:40:13)
gagası kesilmiş veya kırılmış olabilir çok -anormal derecede- kısa görünüyor. gaganın yapısında keratin olduğu için uzayacaktır ama umarım olması gerektiği gibi uzar. aldığınız yere bir sorun bence ne olduğunu.

aç kalmaması için yumurtalı mama yapıp verebilirsiniz (haşlanmış yumurta sarısı, yarım çay kaşığı irmik, biraz havuç rendesi...), veya dal darı alabilirsiniz onun taneleri daha küçük olduğu için daha kolay yiyebilir. vitamin takviyesi de gerekebilir yeterince beslenemiyorsa. aç kalırsa çok yaşayamaz.

kafa çizgilerine bakılırsa daha çok küçük ihmal etmeyin ne olur.
  • treize  (28.07.14 20:15:46)
gaga tasim var ama kusta gaga tasi kullanma adabi yok . hic kullanmadi. gagasindaki sorun bence büyük bi ihtimal düzelmeyecek genetik bi sorunmus gibi geliyo . pislemesi normal ama ins kabuklr sorun olmuyodur ve ygerektirig kadar yiyodur :/

  • sylow  (29.07.14 00:24:32)
Maalesef kusunuzun hastalığı mantar türevi bir şey. Insanlarda tırnakların bozulmasina yol açtığı gibi kuslarda gagasinin bozulmasina neden oluyor. Tedavisi antifungal ilaç ama ne dozda nasil ne kullanmali bilmiyorum

  • betsy  (29.07.14 01:50:17)
kuslarda mantar resimlerine baktigimda ciddi bi deformasyon oldugunu gördüm ama benimkinde suan öyle bi durum yok bence. ama onceden böyle bi hastalik gecirmis olup da sonradan bozulmus olabilir

  • sylow  (29.07.14 12:37:22)