transpozeden anlayan birileei var mi??

Yahu simdi,
Normal akorun 1.5 ses otesini calmaya calisiyorum ama bir yerinde tikaniyor E akorunun 1.5 ses otesi G olmuyor mu ?evet oluyor peki ben neden istedigim tonu yalalayamiyorum? Fikri olan var mi
Tesekkurler.

Evet 1.5 ses otesi G. Ancak istediginiz tonun 1.5 ses otesi oldugundan emin misiniz? Tam olarak ne yapmak istediginizi anlatirsaniz belki yardimci olabiliriz.

  • crown  (27.07.14 16:09:45)
Cok havada kalan bir soru olmuş.

Evet mi den 1.5 ses yukari transpoze edecekseniz akorunuz sol oluyor.

Ama bir gariplik seziyorsaniz, kulaginiza yanlis geliyorsa muhtemel aorunlar sunlar olabilir,

a- transpoze etmeye calistiginiz orijinal akorlar da zaten yanlis

b- akorlar dogru fakat transpoze ettikten sonra sarkiya yanlis bir sesle giriyorsunuz belki ondan sol major bastiginizda garip tinliyodur

c- transpoze edilcek akor belki E degil de Eb dir o yüzden yanlistir hesabiniz..

Vs vs..

Siz transpoze edilecek seyin notalarini yazin, ben söyliyim.
  • la traviata  (27.07.14 16:12:27)
Evet çok açıklayıcı olmamış.Şöyle yapalım,
Yaşar-Sebepsiz fırtına bu akorları kendi tonuma uydurmaya çalışırken "batırma gemilerimi" dizesindeki E akorunu G ye çeviriyorum ama ses bozuk çıkıyor.Diğer şarkıları da transpoze etmeye çalışırken bazı yerlerde böyle sorunlar çıkıyor acep ben mi yanlış yapıyorum??

Am )
( Gerilir büyür ah )
( Dm Am )
( Bir sebepsiz firtina )
A ( ) 2
( Kardesidir umut askin )
( Dm Am )
( Kalan elinde avucunda )

Dm Am
Firtinalardan kurtar beni ya
E Am
Batirma gemilerimi
Dm Am
Umutlar askin teknesi ya
E Am
Umutlarim tükendi

( Am Dm )
( Sensiz olmuyor yerine konmuyor )
( E Am )
( Kimsenin eli senin gibi dokunmuyor )
A ( Dm ) 2
( Karlara inat yürürüm yollarina )
( E Am E )
( Adini camlara yazdim okunmuyor )

Am Dm G E Am Dm E Am E
  • duende  (27.07.14 16:49:29 ~ 16:49:47)
Orijinal akorlar dogru mu once ona bakmaniz lazim. Eger dogrularsa akorlari Cm Fm A# G Cm Fm G Cm G seklinde calarsaniz ve dogru sesten girerseniz olur.

  • crown  (27.07.14 17:13:32)