Cafe Açma ve Ruhsat Süreci

Merhaba,
Kahvaltı cafe konseptli bir cafe açmayı planlıyoruz.
1.Öncelikli olarak işletme ruhsatı almamız gerekiyor sanırım? Süreç nasıl işliyor? Belediyeye notere vs toplam ne kadar bir masraf yapmamız gerekecek?

2.Kafede bir şeylerin "pişirilmesi" ya da "pişirilmemesi" atık yağ/sıhhi ortamda üretim vs gibi prosedürler açısından farklılık yaratıyor mu?
Yoksa yenilebilir herhangi bir şeyin satıyor olduğumuz için zaten aynı kuralları mı geçerli?

3.Belediyeden işletmeyi görmeye gelmeleri gerekiyor mu kesin? Peki tüm tesisat/dekorun tamamlanmış olması mı lazım onlar gelmeden? Yani adamlar geldiğinde boş dükkan görünce saçma olmaz mı?

4.Elektrik/su gibi faturaları ev tipi değil de ticari hale döndürmek için ne yapıyoruz? İlgili birimlere gidip hangi evrakları sunuyoruz?

5.Çalışanların sigortaları nasıl olacak? Aileden biri çalışıyor olsa dahi sigorta yapmamız şart mı?

*Bahsi geçen 55 m^2lik bir yer. Ve ilk etapta üretim yapmak niyetinde değiliz; en fazla ev yapımı (evde yapılıp; cafeye getirilmiş) ürünler satılabilir. Diğer her şey hazır gıda olacak.

** Dükkanın kira, yapım masrafı, sermaye vs dışında atladığım başka hangi masraf kalemleri doğabilir ve sizce ne civarda tutar?

*** Konudan bağımsız ; alkol ruhsatı sürecini de bilip anlatan biri çıkarsa çok sevineceğim. : )

Şimdiden teşekkürler.

  • idexo  (27.07.14 14:39:00)
önce git kosgebe başvur, girişimcilik sertifikanı al. Bu sertifikayı alırken 2 hafta eğitimde hem bu işleri öğreticekler hem de eğitim sonunda projeni kabul ettirisen 30 bin tl hibe alabileceksin. ayrıntı istersen yeşillendir..

  • accorbite  (27.07.14 16:06:08)