Hindistan'ın cinsel açlığı

Hindistan'dan sürekli tecavüz, taciz haberleri geliyor. Tamam bizim ülkemizde ve birçok doğu ülkesinde var bu cinsel açlık. Fakat Hindistan'ın bu kadar öne çıkmasının nedeni ne? Kadın sayısı mı az, fahişelik mi yasak, evlenmiyorlar mı napıyorlar?

toplumsal yozlaşma. toplum kültürünü oturtamama siyasi ve idari problemler vs vs

  • accorbite  (26.07.14 01:48:30)
Cinsellik orada da tabu. Evlilik oncesi iliski cok yadirganiyor. Evlilik tamamen gorucu usulu ve oldukca tutucu. Ayni dilden ayni dinden olmadigi surece adama kiz vermiyorlar. 29 farkli eyalet var hepsinin ayri dili ve birkac dini var.

  • luthier  (26.07.14 01:51:01)
kadına, insana, aşka değer verilmiyor. hayatta kalmaya çalışıyolar, insani değerlerini unutuyolar.

ayrıca fahişelik -özellikle de çocuk fahişeler- çok fazla. genelevlerle tecavüzün bi alakası yok.
  • seksen9  (26.07.14 01:55:56)
hindistan cok ilginc yer. dunyanin en buyuk teknoloji firmalarinin(hp, philips, dell, google vs..gibi ust makamlarinda soz sahibi olan hintliler de var, kardesiyle, atla, kopekle evlenip sakat, felcli, kanserli dogan hintliler de var. cahili cok cahil, aptali cok aptal, fakiri cok fakir, sanssizi cok sansiz, caliskani cok caliskan

  • mayeskuel  (26.07.14 02:01:25)
kast sistemi olan bir yer bi acaip kültürleri/dinleir var. en akademisyeni ABDde yaşayanı bile görücü usulü evlenip bunu normal karşılayabiliyor. hali vakti yerinde olanı en fazla hint filmi kıvamında flört yaşıyor/hayal ediyor. cinsellik tabu, kadın köpekten farksız. kadın alt kasttansa tecavüz eden ceza almıyor filan sanırım -bundan tam emin değilim- ve hintli erkekler çoğunlukla bildiğin öküz.

  • niye ama  (26.07.14 02:01:25)
dünya tecavüz oran sıralaması:

www.nationmaster.com

www.cogitosozluk.net

aslında hep doğu ülkelerinin adı çıkmış ama batı ülkelerinde daha fazla.
  • ya ben lan neyse  (26.07.14 02:10:05 ~ 02:17:15)
@yabenlanneyse; o istatistige gercekten inandin mi? yalan demiyorum; ama hinbsitanda sudan'da adam akilli bir devlet mi varki tecavbuz vakalarinin istatistigini tutsun? onu tutacak kadar akli ve gucu olsa tecavuzu onlemek icin harcardi. boyle isatistiklerde elbette modern ulkeler ustte cikacak. cunku her yasanan olayin adli kaydi vardir.

  • mayeskuel  (26.07.14 02:13:16)
@mayeskul: allah allah... kimsenini yerini dahi bilmediği lesotho çok güzel tutmuş o zaman istatistiklerini.

  • ya ben lan neyse  (26.07.14 02:16:01 ~ 02:16:13)
vardir onun da bir hikmeti. hayir sen norvec, finlandiya gibi ulkelerin herhangi bir asayis olayinda hindistan, nijerya, sudan gibi ulkelerden acik ara farkla onde olacagini dusunuyorsan tartisamam.

  • mayeskuel  (26.07.14 02:19:28)
valla ben yıllardır avrupa da her türlü suç istatistiğinin daha fazla olduğunu biliyorum. sadece tecavüz değil. istatistiğin altında "ama şöyleydi, böyleydi" diye bir şeyler aramadım hiç. ararsın da "kayıt" meselesi ne kadar etkili tartışılır. verdiğim linkte moğolistan da var, afrika ülkeleri de...

  • ya ben lan neyse  (26.07.14 02:26:11 ~ 02:33:38)
@ya ben lan neyse;

batı ülkelerinden bazıları evlilik içindeki isteksiz cinsel birleşmeyi de tecavüz sayıyor. bunu ilk kabul eden ülke isveç o nedenle son istatistiklerde isveçteki tecavüz oranı çok yüksekmiş gibi görünüyor.
(bkz: evlilik içi tecavüz)

en.wikipedia.org
  • darkredanger  (26.07.14 02:34:56 ~ 02:41:06)
mutlaka etkisi var kayıt altına almanın. ama ne kadar? yani kadın gidip "kocam benle zorla sevişti!" diyorsa o zaten tecavüzdür. tevacüzün evliliği, sevgililiği olmaz ki.

edit: verdiğin linkteki ülkelerin içinde bizden geride olanlar var. kayıt meselesini çürütüyor bu.
  • ya ben lan neyse  (26.07.14 02:38:25 ~ 02:40:27)
tamam kardeşim batı ülkeleri çok kaka, anladık.

  • pescador  (26.07.14 02:40:49)
@pescador: sana noluyor birader? adamla tartışıyoruz biz.

ben batı ülkelerini kötüleyen mücahit pozisyonuna düştüm amk. bana bugün isveç vatandaşlık verse götün götün giderim. ben doğru bildiğimi söyledim.
  • ya ben lan neyse  (26.07.14 02:57:55 ~ 02:58:21)
avrupa'da suç işlendiğinde kayda geçmeme, saklı kalma olasılığı çok düşük bence. hindistan, türkiye vs. ülkelerde istatistik görünen kadar görünmeyen hatta çok daha fazlası vardır diye düşünüyorum.

  • baal  (26.07.14 03:14:01)
tartisma sorudan bagimsiz bir noktaya kayiyor ama, kadinlarin sikayet oranina da bakmak lazim bu kayitlari incelerken. bati da kadin sikayet etmekten korkmazken, bizim gibi ulkelerde bi de suclu durumuna duseceginden korkan kadinlarin cogu taciz-tecavuz durumlarinda sikayetci olmuyor.

  • halanne  (26.07.14 03:35:52)
burada anlatılanların hepsi sacmalık. tek sebebi yıllardır süregelen infanticide olayı yüzünden yıllarca kız cocukların düşürülüp erkek cocuk dogurulması sonucu nüfus içinde korkunc bir derece erkek/kız dengesizliği olması. adı da ''gender imbalance'' olarak geçiyor ve bugün çin ve hindistan gibi ülkelerde cok ciddi bir seviyede (bir kaç milyon erkek fazlası var her ülkede, bir kaç dediğimde 10-15 milyon arası sen düşün).ileride çok büyük problemlere yol acacagını düşünüyor uzmanlar istersen araştır google'dan.

bu durum bizim ülkede de var aslında ama sayı daha az ( genç nüfus içinde 350 bin erkek fazlası var türkiye'de) yani buradaki açlığında bundan kaynaklandıgını düşünüyorum her erkek birini bulamıyor yani.
  • fransızkalanadam  (26.07.14 03:51:26)
gelişmiş ülkelerde tecavüz oranlarının yüksek gözükmesinin sebebleri bence :

1) tecavüze uğrayan kadınlar daha rahat şikayetçi olup haklarını arıyorlar.
2) aynı ülkelerde kadın şöförlerin de kaza oranları yüksektir. acaba neden?
gelişmemiş ülkelerde kadınlar hayata katılamıyorlar. evlerinde tıkılıyorlar, çok sık dışarı çıkamıyorlar. o ülkelerde sokaklara bakın sanki nüfus sadece erkeklerden oluşmuş gibi.
  • titiraprap  (26.07.14 04:03:42)
Gelişmiş ülkelerde bir süre kalan birisi olarak söyleyeyim orada kadinlar daha fazla susuyor tecavüz karşısında. Hayalinizdeki cocuk ve kariyer yapan güçlü kadin imajı gercek değil. Üstelik tecavüze ugrayanlarla halk konuşmuyor.

Tum dünyada şerefsiz bir cinsiz.
  • Nohut Bey  (26.07.14 09:31:42)
Fakirlik, nüfus çokluğu ve bunların getirdiği kontrolsüzlük.

  • secilmis uye  (26.07.14 11:06:58)
Lan başlayacam tecavüz kaydınıza ha, açın başlık tartışın a.q. :) 21 cevap görünce helal olsun yardırmış entelektüel abiler demiştim

  • freedonia  (26.07.14 11:40:05 ~ 13:27:28)
Kaçın beyler, sahibi geldi:)

  • neverletyougodown  (26.07.14 11:44:00)
Ulkemizdeki istatistikleri yayinlayan tuikten ne kadar objektif bilgi cikiyorsa bize benzer yonetilen dogu ulkelerinde de durum farkli degildir. (en genel istatistikler olan enflasyon, issiz sayisi, kisi basina dusen gelir gibi)
O yuzden 10 tane tecavuz vakasi yasaniyorsa yarisini kayda alip halka aciklanan verilerde 1 yaziyorlar. Askerligini jandarma olarak yaptigim icin birinci agizdan soyleyebilirim. Polisler de farksiz bu durumda tabi.

  • yons  (24.04.16 19:26:12)