lpg-otogaz

bu araçlarda otogaz olayında sıralı gaz sistemi ile araçtan tam verim alınıyor deniliyor. nedir bu otogaz da son durum teknolojik olarak, ne tavsiye edebilirsiniz.

kim ne derse desin illaki performans düşmesi yaşanıyor gazlı sistemlerde. ama eskiye nazaran yeni sistem çok daha iyi. eskisi kadar performans düşmesi fark edilemiyor.
yakıt tasarrufu ise süper. istanbulda yaşıyorum. benim araç benzinle 0.25-0.3 (lira/km) arası yakarken gazlı sistemde ortalama 0.16(lira/km) yakıyor.
gerisi sana kalmış ;)
  • relativity  (29.06.09 09:55:08)
Sıralı sistem lpg ile bugüne kadar hiç problem yaşamadığımı söyleyebilirim.
örnek verelim: 2005 model 1,6 otomatik chevrolet lacetti aracım vardı, abartmıyorum 100 km'de 14-15 lt benzin yakıyordu, kazandığım parayı petrol ofisi ile paylaşıyordum, aldıktan bir sene sonra chevrolet firması brc firması ile garanti anlaşması yaptıktan sonra vakit geçirmeden aracımı lpg sıralı sisteme geçirttim. Ardından 3 sene teşbihte hata olmaz tuvalete dahi aracımla gitmeye başladım. Hesaplamalarımla lpg ile km'de 20-25 kuruş yakıyordu şehir içinde. Şehir dışında 15-17 kuruş civarı.
ilk nesil çıkan lpg olayı mikserli sistem tabir edilir, ikinci nesil dediğimiz çok noktadan enjeksiyonlu araçlarda kullanılan sıralı sistemdir.
Aracım 109 beygir gözüküyordu katalog verilerine göre ama lpg olayı geçtikten sonra gönül rahatlığı ile diyebilirim ki 120 beygir olmuştu.
bunda lpg ile benzin arasındaki oktan farkına bağlıyorum.
Özet: Perfonmans artışı ile beraber gönül rahatlığı ile güle güle araç kullanırsın.
Öneri: Sıralı sistem lpg konusunda taktıracağın markaları araştır. 60000 km boyunca herhangi bir sorunda, markanın ürününün arkasında duracağı firmaları seç.
Tavsiye: BRC-italyan işi*
  • tanjant  (29.06.09 10:33:22)