Askerlik Yeri

Erkek kardeşlerden biri Batı'da yaptıysa diğeri genellikle Doğu'da mı yapar? Benim izlenimlerim hep böyle

PS: Abim Antalya'da yaptı :(

batıysa doğu güneyse kuzey hacı sinop seninkisi hayırlıs olsun..

  • zenciamacalismiyor  (25.07.14 03:25:41)
duyurudaki askerlik yeri teşhislerine bayılıyorum. geçen sefer de herkes kesin muş demişti birine.

  • hayatkısakuşlaruçuyor  (25.07.14 03:32:25)
Konya'dan milletvekili bile seçilebilirsin.

Şaka bir yana abim Niğde'de ben Şırnak'ta yaptım.
  • ataturkist  (25.07.14 03:54:00)
her zaman oyle olmaz. asker ihtiyacına gore belirlenir.

  • for the record  (25.07.14 07:53:55)
hiç alakası yok. bununla ilgili yazılı tek kural kardeşlerden birinin şehit ya da gazi olması durumunda diğer kardeşin içgüvenlik birliğinde askerlik yapmama hakkına sahip olması.

bir de eğer bir kardeş askerdeyse diğer kardeş celp dönemi gelse dahi kardeşinin askerliği bitene kadar askerliği tecil ettirebiliyor.
  • dahili meddah  (25.07.14 08:19:06)
Eskidendi o, şimdi karma oluyor, ama doğu sıkıcı ve önyargılıdır ama her zaman daha kral zaman geçer..
En önemlisi de komutan baskısı azdır.

  • redeath  (25.07.14 08:29:10)
Abim İstanbul ben Edirne'de yaptım.

  • teknikekip  (25.07.14 09:28:19)
sakin olun beyler. yetiştim.

şimdi bir kardeş batıda yapmışsa diğeri de batıda yapabilir. yani şuna batı demeyelim de ohal bölgesi dışında yapabilir diyelim.

ohal bölgeleri dereceleri bakımından sınıfladırılırlar.

upload.wikimedia.org

yukarıdaki resimde kırmızı gördüğünüz illerden birinde askerlik yapan bir kardeşiniz varsa ve siz de ailedeki diğer erkek çocuksanız ve ikinizden başka erkek çocuk yoksa o zaman bu bölgelerde askerlik yapmak istemediğinizi bildirip ohal dışında bir ile gönderilmek isteyebilirsiniz.

çıkmaz demiyorum. çıkar fakat siz ben kardeş sebebiyle yerimi değiştirmek istiyorum derseniz değiştirilir.

ancak 3 erkek kardeşseniz ve biriniz ohal içerisinde görev yapıp diğeriniz ohal dışında görev yapmışsa 3. erkek kardeş yine bir ohal bölgesinde görev alabilir, yerini değiştiremez.

353/1 hakkari (torunlar torunlar torunlar....)
  • eeb  (25.07.14 09:37:49)
babam >ankara/etimesgut (early 90s)

büyük amcam> ağrı/doğu beyazıt (mid 90s)

ortanca amcam >hakkari/şemdinli (late 90s)

küçük amcam > istanbul (early 2000s)

bence şans gene de.
  • rudeboy  (25.07.14 09:49:37)