OsX Mavericks sisteme format atmak

Selamlar. Şimdi ben macbook'un yedeğini manuel olarak aldım. Bütün dosyalarım silinsin, baştan mavericks yüklensin istiyorum

command + R sonrası çıkan menüden yeniden mavericks kuru mu seçmeliyim bütün dosyaların silinip, yeniden mavericks yüklenmesi için yoksa utilityden diski mi formatlamalıyım? eğer diski komple formatlarsam mavericksi bir daha nasıl yükleyecek?

- 8 gb'lik usb memory al
- su adresten os x mavericks'i indir: itunes.apple.com
- usb'yi disk utility'den erase komutuyla Mac OS Extended (Journaled) olarak formatla
- su adresten diskmaker adli programi yukle: liondiskmaker.com
- programi calistir ve mavericks'in bootable kopyasini yarat:)) not: mavericks'i application folder'ina kaydetmis olabilir, oradan secersin.

artik os x'in yedegi var...

simdi clean install denen seyi yapacan:

- usb'yi tak
- mac'i yeniden baslatirken option butonuna basili tut
- onune cikan baslangic diski seceneklerinden "Install OS X Mavericks." diyen usb'yi sec. setting'leri bos birak, clean install yapacaz
- disk utility'yi ac ve ordan hd'yi erase et (usb drive'a ilk yaptigin gibi formatla)
- sonra "Install OS X MAvericks"e don ve "Install a new copy of OS X"i sec et voila!

sorularin olursa cekinme... aslinda kolay bir prosedur. sonra kendi dosylarini yedekten yuklersin istersen.
  • no avalon  (23.07.14 23:37:15 ~ 23:40:39)
@no avalon hocam çok teşekkürler. peki usb flash olmadan option + r ekranında itunes hesabına bağlanarak kendisi indiremez mi? mavericiksi hard diski erase ettikten sonra?

  • Gururbey  (23.07.14 23:41:46)
-Bilgisayarı kapat
-option a basılı tutarak aç(option +power)
-çıkan ekranda disk utility'den diski biçimlendir.
-biçimlendirdikten sonra sana os x yüklemek istediğin diski soracak, biçimlendirdiğin diski seç.
-wifi veya ethernet ile bağlanıp apple kimliğinle giriş yaptığında os x indirilmeye başlayacak. inince de otomatik kurulacak. yaklaşık 5 gb olduğu için uzun sürebiliyor benden demesi. kolay gelsin.

edit: ha unutmadan söyleyeyim, eğer apple kimliğinle daha önceden mavericks kurmadıysan sıkıntı olabilir. Eğer bunu yapmadıysan format atmadan önce app store'dan mavericks i indir sonra hemen sonra iptal et işlem tamamdır format atabilirsin.
  • youshookmeallnightlong  (23.07.14 23:44:20 ~ 23:49:09)
hic oyle bir kullanim denemedim, unutma ki itunes'tan indirdin file bootable degil, oradan mac'i calistirip kuramazsin.

edit: baktim, cmd+r'dan sonra internete bagliysan ve mavericks app store'da hesabina tanimlaysa oluyormus..

yani cmd+r yaptiktan sonra disk utility>select startup disk>erase>format as 'mac OS Extended (Journaled)'>quit disk utility>select reinstal OS X seklinde kolaycana yapabilirmissin:)

edit 2: tanimli degilse app store application'dan purchased kismina bak, orada yoksa tanimli degildir. ilk update'te "update all" dediginde kendisi tanimlar otomatik.
  • no avalon  (23.07.14 23:44:48 ~ 23:55:38)
@youshookmeallnightlong mavericksi daha önce indirdim evet.

@no avalon demek istediğim tam olarak buydu hocam.

o zaman ben başlangıç paneline girip formatlıyorum maci :D ya herro ya merro kardeşlerim.
  • Gururbey  (23.07.14 23:58:18)
malesef diski erase edemedim! diskin bağlantısı kesilemedi uyarısı veriyor

  • Gururbey  (24.07.14 00:15:58)
eh gazan mubarek, adil kotan bol olsun :)

edut: recovery screen'desin de mi? start up disk'ten baslatmadin yani... tekrar kapat-ac:/
  • no avalon  (24.07.14 00:16:43 ~ 00:21:06)
bi de cmd+option+r dene (internet recovery)

  • no avalon  (24.07.14 00:24:02)
aynen internet recovery ile oldu. çok teşekkürler beyler

  • Gururbey  (24.07.14 11:22:08)