Türkiye kadın mahkum ve tutuklu oranı

toplam tutuklu ve hüküm giyenlere göre yüzde 4. Bu habere göre Türkiye cezaevlerinde 136bin kişi var. Bunların 5bin'e yakını kadın. Avrupa sıralamasına göre sondan dördüncüymüşüz. Bunun arkasında yatan sebepler neler olabilir, ne düşünüyorsunuz?

t24.com.tr

Büyük ihtimalle koca şiddetinin sonucu olarak aile içi cinayettir diye düşünüyorum. Bunların gerçekleşme oranları arttıkça kadınların da cinayet işleme oranı artıyor elbette. Bir diğer sebep de cinsel taciz olabilir. Çocukluktan itibaren evde şiddet ve tacizle büyümüşse daha da kötü.
Google'da baktım ama doğrku keywordle aramadım sanırım, araştırma gibi bir şey bulamadım.

  • whoosie  (23.07.14 22:09:57)
aslında rakamın azlığından bahsediliyor sanırım burada. çokluğundan ziyade.

erkek egemen toplumda suçları da erkeğin işlemesi normal gözüyle bakıyorum. eve tıkılıp kalan kadınlar nasıl ki daha az öğrenci, daha az çalışan, daha az milletvekili oluyorsa aynı şekilde daha az suçlu oluyorlar.
  • redsvienas  (24.07.14 00:55:58)
türkiye'deki istatistikleri bilmiyorum, ama batı ülkelerinde aynı suçu işleyen erkekler genelde çok daha fazla ceza alıyor. yargı sistemi erkeğe karşı daha acımasız.

  • 386 dx  (24.07.14 01:43:07)