boş oy vermek - oy vermemek

boş oylar gerçersiz olarak mı sayılmakta?

geçersiz de. bir müşahid. basar eveti geçer. tatava yapmaz. riskli hepsine bas yazı yaz garanti olsun.

  • mr fusion  (21.07.14 18:23:02)
  • nicki martin  (21.07.14 18:32:45)
Yanlış bilmiyorsam geçersiz diye geçiyor ama güzel yanı sanırım orana etki ediyor, sanırım mesela %4 boş-geçersizse diğer iki aday da %49-%47 gibi kalabilir, eğer bo-geçersiz oylar olmasaydı ikinci tur olmadan 1. turda şeçilmiş olurdu aday.

Yanlışım varsa düzeltin.
  • atom karincanin torunu  (21.07.14 18:47:14)
geçersiz ile boş oy aynı kefeye konamaz.
araştırma şirketlerindense kendi mantığın daha mühim.
bu seçim için değil genel seçim bile olsa barajı etkileyecek bir oy potansiyelidir boş oy ve kayda alınmalı

yani demokrasi falan iyi güzel de bu haliyle boş oy atma hakkım hiçe sayılacaksa despotluk bu. birilerinin dayattığı adama oy vermek zorunda değilim ama oy vermek zorundayım ve boş oy vermek istiyorum haliyle.

boş oy için sandığa gidilmez mantığından dolayı belki de anayasa değiştirme hakkı olan mv sayısına ulaşıldı.

bir de tek oy sayısıyla bir mantığa varılmaz. oradaki oranların küsüratını da koysun. sandığa gitmeyen dolu adam var oy verecek aday bulamadığı için.
  • jameskeenan  (21.07.14 21:26:04)
boş oy demek oy kullanmamak demek değil mi? e o zaman neden sandığa gidesin ki?

  • lionel andres  (21.07.14 21:27:51)
boş oy atmak toplam oy sayısını arttıracağı için oranı değiştirecek.

aynı şey değil.
  • jameskeenan  (21.07.14 22:29:40)
atılan boş oyun geçersiz olmasında bi anormallik yok mu sizce?

bu dayatmanın kılıfa uydurulmuş hali bana kalırsa.
  • jameskeenan  (21.07.14 22:39:41)
%51 boş oy atıldı diyelim elbette seçilemez. seçilememeli yani. halkın çoğunluğu istemiyor demektir.

halkın azınlığının çoğunluğuna göre falan filan.
  • jameskeenan  (21.07.14 23:36:17)