Kedi Bakmak

selam ahali!

uzun zamandır kedi bakmayı düşünüyordum da artık harekete geçeyim dedim.

görece az tüy döken, evde tek başına sıkılmayacak (saat sabah 8'de çıkılıp en erken ikindi de dönülüyor) kedi türü söyleyebilir misiniz? genel olarak mavi rus ve british shorthair diyorlar ama.

bir de ilk hayvanım olacak, ne tavsiye edersiniz?

bendeki british shorthair melezi.

tüyü cidden çok az dökülüyor ve kısa , sık tüylü.

taradığında bile az geliyor ama mevsimsel olarak bi dönem dökmüştü o da tarama ile ortadan kaldırılcak bir sorun.

evde tüm gün uyuyor ama 2-3 aylıkken hiç tüm gün yalnız bırakmamıştım.

alıştıra alıştıra yalnız bıraktım şimdi evde olsam da akşam 5-6 ya kadar uyuyor.

british kırması bulabilirsen süper olur, sakın satın alma ben sahiplenmiştim.

tüyleri sık ve kısa , kadife gibi yumuşacık oluyor.
  • neferkitty  (20.07.14 17:53:07)
bütün gün evde yalnız kalacaksa bence hiçbir türü tercih etme yazık hayvana sırf sen kedi bakmaktan zevk alacaksın diye bütün gün evde yalnızlığa terk etme

  • ornitorenk  (20.07.14 17:53:32)
az tüy döken kedi var mı bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla bunlar da fena tüy döküyorlar. rusyadaki british shorthair kedim öyleydi en azından.

tüysüz kediler var edinmek istersen, ama tavsiyem kediye para verip ticaretini yapma.
  • lesmiserables  (20.07.14 17:54:24)
firavun kedisi var, hiç tüyü yok sadece deri. ama çok korkunç tipli :)
uzun süre yalnız kalacaksa alma, bunalıma giriyorlar.

  • rock n roll  (20.07.14 17:58:01)
british shorthair var bende. nerdeyse hiç tüy dökmüyor. ama daha 4 aylık. yetişkin olunca değişir mi bilmiyorum.

daha önce pek alakam olmadığı için kedinin karakteri türüyle ne kadar bağlantılı bilmiyorum ama bizim yavru evde kimse yokken çoğunlukla uyuyor sanırım. kapının sesini duyup geliyor hemen karşılamaya. ayağıma yapışıyor. hırlıyor filan. kucağıma alıp seviyorum. bir süre sonra kaçıyor kucağımdan. yani evet bi ilgi bekliyor hayvan ama evdeyken de pek durmuyor yanımda. arada bi gelip bi sırnaşıyor.

ammaaa hayatı boyunca tüm hayvanlardan korkmuş bir zoofobik olarak kedi bakmanın çok güzel bir şey olduğunu söyleyebilirim.
  • nodrap  (20.07.14 18:08:02)
İki tane al yalniz kalacaksa. Her kedi haftada bir alt kurku dahil olacak sekilde taranir ve deri sagligina ozen gosterilirse zaten az tuy doker. Bu isin tembelligine gerek yok. En ustteki duyuruya bak. İki ay sonra iki tane verelim sana

  • Solem  (20.07.14 18:12:31)
@solem iş tembellikte değil de ev temizliğinde :)

  • mattiadestro  (20.07.14 18:22:13)
niye sokak kedisi sahiplenmiyorsun?

  • otopsicocugu  (20.07.14 18:27:50)
evde sürekli temizlik yapan insan yok, evin her tarafı tüy olmasın istiyorum. lütfen linç etmeyin kızlar.

  • mattiadestro  (20.07.14 18:36:49)
Linç etmek istiyorum çünkü bu kadar bencil bir zihniyet uzun zamandır görmemiştim.

  • esenboga  (20.07.14 18:40:11)
hangi cins alirsan al tuy dokecek bi kere. sfenks dahil. onun icin ben anam babam sokak kedisi al derim en azindan hayat kurtarmis olursun. ama tuyu zor gelecekse sana hic sahiplenme cunku dokecek yani kacisin yok.

kedi evde yalniz kalir ayrica yalniz kalmakla ilgili sikinti olmaz ama solem dogru diyor, iki tane sahiplenirsen daha mutlu olurlar.
  • mutevazi  (20.07.14 18:41:22)
@esenboga bencillikle alakalı birşey göremiyorum ben. hiç tüy dökmesin demiyorum tabii ki, elbette evi bok götürmüyor, hayvanı kendi haline bırakmayacağım. ama görece daha az dökse daha çok işime gelecek. boşuna atarlanıyorsunuz.

  • mattiadestro  (20.07.14 18:48:11)
kedinin tüy dökmesi beslenmesine ve hormon dengesine bağlıdır.
bahar dönemlerinde daha çok tüy döker.
sevdiğinde, dokunduğunda mutlaka eline tüy gelir.
en az tüy döken için de, en çok tüy döken için de geçerli bu.
british shorthairlerin az döktüğü söylenir, ama benim pansiyoner olarak baktımlarım da gayet güzel tüy döküyordu.
kısa tüylü kedilerin tüyleri uzun uzun görünmediği için daha az döküldüğü zannedilir genelde.

ama maalesef gerçek şu ki, kedi alırken nispeten az tüy dökmesini istemek, kediyle ilerde sorun yaşayacağınız anlamına gelir.
yeri geldiğinde yemeğinden de tüy çıkabilir, bardağının kenarına da tüy yapışabilir.
bunu göze almalısın.
bunun pislikle ilgisi yok.
bizim de kıllarımız ve saçlarımız dökülüyor, ama onların tüyleri daha hafif olduğu için uçabiliyor sadece.

evini düzenli temizlersen, kedini düzenli fırçalarsan ve iyi beslersen, normal tüy dökme oranına sahip olur.

cins peşinde koşmana gerek yok, sokaktan bulduğun gözüne sevimli gelen, hoşuna giden kediyi kap götür veterinere, kontrollerini ve (yaşına göre) aşılarını yaptır, eve getir.
o kadar.

cins istiyorsan bile, özellikle iran ve chinchilla'dan uzak durmalısın.
tüy yüzünden değil, tüyleri dışında da çok bakım isterler.

dediğim gibi, yapman gereken tek şey kendinden emin olmak.
tüyünden iğrenip iki gün sonra yapamayacaksan alma.
boşuna üzersin hayvanı.
bunda ayıp bir şey yok, bazı insanlar evcil hayvan bakamazlar.
çünkü aldıktan sonra büyük bir sağlık sorunu olmadıkça, 10-20 yıl arası seninle yaşayacak.
bunlar sana yapabileceğin şeyler gibi geliyorsa, dediğim yöntemi uygula, al bir tane.

birine alıştıktan sonra ikinciyi alman söylendiği gibi daha sağlıklı olur.
o da sıkılmaz, sen de rahat edersin.
ama hiç kedi bakmamış olduğun için bir anda iki tane olması gözünü korkutabilir.
o yüzden direkt iki tane tavsiye edemiyorum, yani şart değil.
yine de iki tane olması daha iyi olur tabii, kendini yalnız hissetmez.
zaten 2 kediye bakmak, her zaman bir kediye bakmaktan daha kolaydır.

bir de şu var.
cins kediler ve köpekler maalesef daha sık hastalanırlar.
bünyeleri nispeten daha zayıf oluyor.
sokaktan aldığın kedi, o zamana kadar sokakta var olmayı öğrendiği ve hastalıklara karşı hayatta kalabildiği için her zaman daha kuvvvetli olur.
cins kedinin veteriner masrafı genelde daha fazla olabiliyor yani.
o yüzden 2-3 aylık bir yavruyu kap getir.
  • blatta hiberna  (20.07.14 19:01:01 ~ 19:02:50)
Tararsınız tüylerini her gün.
Sokaktan barınaktan alın. Bir sürü kedi var yuva arayan.

  • mutlusismankedi2015  (20.07.14 19:44:12)
Bu arada, kedilerin en az 10 yıl yaşadıklarını biliyorsunuzdur umarım. İlerde çocuğum olacak, eşim istemiyor falan olmasın.

  • mutlusismankedi2015  (20.07.14 19:46:32)
abi bu cinsler az döküyor diye sahiplenmeyi düşünüyordum yoksa cins kedi takıntım falan yok.

yavru bulabilirsem sokaktan alacağım o zaman teşekkür ederim.
  • mattiadestro  (20.07.14 19:49:59)
Yahu çok istiyorsan cins de al, ama para verme sahiplen. SOnuçta cins kedilerin de hayranları var boşuna vurmaya gerek yok şimdi. Ha ben özellikle tekir ırkına hasta olduğum için hiç sorun yaşamadım sahiplenirken ama aynı benim gibi başka biri british e hasta olabilir, veya başka bir ırka. Bunda kötümsenecek birşey yok.

  • Solem  (20.07.14 19:54:30)
cinslerin bakımı genel olarak daha zor oluyor.
ama tüy dökme oranları yarı yarıya, gözle görülür şekilde azalmaz.
yani en fazla 3-5 tüy daha az döküyordur.
arada öyle can alıcı bir fark olmuyor.
  • blatta hiberna  (20.07.14 21:15:37)
çok güzel bir yavru kedim var, 11 haftalık erkek, çok sağlıklı, belki sahiplenmek istersiniz.

  • miain  (21.07.14 12:00:09)