ayak şişmesi

yaz geldi, benim gibilerin ayak şişmeleri de geri döndü.

her sene yazın, gün içinde ayak şişmesi olayını yaşarım. masa başında çalışıyorum, havalar sıcak diye hiç üzerinde durmadım yıllardır. ama bu sene bi garip şişiyor bu ayaklar: geceleri de inmiyor şişlik, gündüz uyandığımda şiş bir ayakla uyanıyorum yani ve sol taraf sağdan daha büyük/şiş, daha rahatsız ediyor beni.

bacaklarımda bir şey yok. ama ayaklar asabımı bozmaya başladı.

ne yapayım ben bunun için? doktora mı gideyim?

Genelde ayaktaki sismeler dolasimdaki bozukluga bagli oluyor.Kendimden biliyorum. Yazin daha cok oluyor cunku damarlar genisliyor. Masa basi olunca ayakta toplanan kanin yukari vucuda dagilmasi zorlasiyor. Aksamlari uyudugumuzdan ayak kalp seviyesi esitlenir ve iner ayaklar. Cozum ilk once doktor daha sonra varis corabi soguk su ve kalp seviyesinden 30 cm yuksege koymaktir ayagi.

  • nanelimonportakal  (19.07.14 12:56:14)
kalp-damar polikliniğine görün. Alt extermite ultrason yapılır, ona göre tedavi uygulanır. ayrıca bir ip al kendine, ip atlamaya başla ufaktan. bacaklar incelir kasların güçlenir, kan dolaşımına destek olur.

  • dokuzeylul  (19.07.14 13:15:37)
şişmansanız kilo verin. senede 6 kilo hedefiyle zayıflayın.

öğle tatillerinde mutlaka yürüyün.

günün aynı saatinde, aynı kişi tarafından, aynı koldan, doğru dürüst bir cihazla, aynı açlık tokluk hâlinde, mümkünse aynı heyecan, stres, sevinç, üzüntü hâlinde ve en az 5 dakika oturup dinlenmiş haldeyken ve en az 10 gün süreyle kan basıncınızı ölçtürüp bir kâğıda kaydedin.

doktora giderken bu kâğıdı da götürün.
  • compadrito  (19.07.14 13:53:57 ~ 13:56:35)