mp3 daha da sıkıştırılabilir mi? Nasıl?

Az yer işgal etmesi için. Daha az yer kaplayan bir dosya türü var mı? mp32le o türe nasıl çevirebilirim?

m4a sanırım. converterlar yapar muhtemelen.

  • aşksız prens  (17.07.14 03:05:22)
Dosyayı başka formatlara çevirmenin etkisi çok büyük olmaz. Ama MP3 dosyasının ne kadar sıkıştırılacağı da ayarlanabilir.

Dosya ne kadar "sıkıştırılırsa" ses kalitesi de o kadar düşer. Ses kalitesi ne kadar düşerse ortaya çıkan MP3 dosyası o kadar küçük olur.

Müzikal eserler genellikle 128 kbps altında farkedilir derecede kalite kaybederler. Eğer sıkıştırılacak ses müzik değil de mesela konuşma ve insan sesiyse 32 kbps'ye kadar sıkıştırılsa bile ses kalitesinde çok büyük bir değişme olmaz.

Eğer bir şey haddinden fazla sıkıştırılırsa, ses telefondan geliyormuş gibi çıkar.
  • vanwarantion  (17.07.14 03:11:31 ~ 03:15:29)
MP3QualityModifier

  • ezeriko  (17.07.14 09:21:47)
  • bykush  (17.07.14 09:48:03)
Mp3 kayıplı bir sıkıştırma türüdür. onu daha da sıkıştırırsan kalite de düşüş olacaktır bu yüzden flac (free lossless audio codec) türüne çevirmen gerekiyor.

Apple iphone veya ipod benzeri cihazlar kullanıyorsan apple'n kendine has kayıpsız sıkıştırma türü vardır ALAC (apple free lossless audio codec).

Ben kullanıyorum 128 kbps gayet iyi kalitede kayıp oranı çok düşük.
  • Hendrix'e tapan adam  (17.07.14 10:25:04)
aac'yi bir araştır derim.
eksisozluk.com

şu an hangi çevirmek için hangi programı kullandığımı hatırlamıyorum ama çok ciddi bir miktarda yer tasarrufu sağladığımı hatırlıyorum.

bir de çevirme işlemi yapılırken bilgisayarı kullandığınızda kasma yaparsa mp3leri bozabiliyor o yüzden buna da dikkat etmenizi salık ederim.
  • pwnography  (17.07.14 14:11:38)