Kimlik No Doğrulama?

T.C. Kimlik Numaralarının dogrulugunu eskiden su adresten teyit ederdik;
tckimlik.nvi.gov.tr

ancak yaklasık 15-20 gündür çalısmıyor. baska bi yolu var mıdır acaba? ya da tamamen mi kapandı? artık kullanılmayacak mı? bilgisi olan var mı?

tamamen kapandı sanıyorum. yalnız şöyle bir yol var;

kimlik numarasını yazarsanız kimlik bilgileri geliyor.

not: eskiden buraya kimlik numarasını yazdığınızda tüm kimlik bilgileri (ana adı, baba adı, cilt no, sıra no vs hepsi) çıkıyordu, şimdi düzeltmişler.
  • parasut  (26.06.09 11:05:48 ~ 11:13:18)
devletin tc kimlik numaralarının güvenliği için aldığı gerzek bir önlem işte. tc kimlik numarası ile işlem yapmanın güvenliğini sağlamak yerine, o siteden tc kimlik no alınmasını ve doğrulanmasını zorlaştırmışlar. doğrulamayı kaldırmışlar. eskiden sadece ana adı baba adı doğum yılı ve cinsiyet bildiğmizde, cilt no vs'ye gerek kalmadan sorgulayabiliyorduk. şimdi oraları komple doldurmamızı istiyorlar.

evet ben de arkadaşlarım kaç para maaş alıyor lan acaba diye (haliyle memleketlerini, ana baba adlarını biliyorum) oradan tc kimlik no bakıp, sonra o numarayla sgk'dan sorgulardım. artık cilt no falan da sorduğundan sorgulayamıyorum. güvenlik okey yani.

lakin doğru olan, oradan tc kimlik numarası verilmesini engellemek değil. tc kimlik numarası ile sgk sitesine girdiğimde oradan işlem yaparken zorlukla karşılaşmam olmalı.

e ben şahıs vergi mükellefiyim. duvarımdaki vergi levhasında da, verdiğim fişin faturanın üstünde de tc kimlik numaram yasa gereği kabak gibi yazıyor. benim güvenliğim ne olacak? yabancılar siteden alamıyor da ben cümle aleme tc kimlik numaramı kendi ellerimle veriyorum, hadi bakalım.
  • kibritsuyu  (26.06.09 11:07:28 ~ 11:09:54)