Yatırım Tavsiyesi

Gencolar, ekşi duyurunun standart sorularından biri, ama benim de cevaba ihtiyacım var.

Elimde 150.000TL var yılların birikimi. Ne yapmalıyım? (izmirdeyim)

1. 75.000TL'den iki adet 1+1 al ve öğrenciye kiraya ver (Bucada)
2. 50.000TL'lik üç adet arsa al ve değerlenmesini bekle.
3. ENPARA'da faize yatır, bırak her ay gelsin 1.000TL
4. 150.000TL'lik 2+1 düzgün bir yerde ev al, kiraya ver.
5. başka başka?

allahını seven üstüme yatırım planı atsın!

ben olsam iki adet 1+1 alırdım mümkünse farklı yerlerden.. 500den 1000 tl kira. anapara (daireler) da üzerine koyar böylece

  • geyikkosandede  (15.07.14 11:41:07)
üretime geç. seracılık yap..

  • accorbite  (15.07.14 11:42:04)
sana portföy yaptım.

30.000 VAKBN'a
20.000 YKBNK'a
20.000 EKGYO'ya
15.000 TRKCM'ye
30.000 HALKB'a
20.000 DOAS'a
15.000 ENKAI'ye

seneye paran en az 200.000 üstünde.
  • [silinmiş]  (15.07.14 11:47:52)
ufaktan da olsa hayvancılık yap etini, südünü sat

  • ferit85  (15.07.14 11:48:19)
gencolar bu sekilde yatirim tavsiyesi vermek ufaktan suctur.

saygilarimla,
  • spy of soul  (15.07.14 13:35:48)
warren buffett'i bildin mi? dünyanın en büyük yatırımcısı. diyor ki;

-para kazanma üzerine: asla tek bir gelire bağlı olma. ikinci bir kaynak yatırımı yap.

-yatırım üzerine: bütün yumurtaları aynı sepete koyma.

-risk alma üzerine: asla bir nehrin derinliğini iki ayağınla birden test etme.

yani paranın tümünü aynı işe yatırma. ev almak herkese mantıklı gelir. ancak kiracıyla uğraşmak büyük dert. ayrıca evlerin masrafları bitmez, kiracı kiradan düşmek ister. son olarak da yıllık vergisi var.

enpara'yı bilmiyorum ancak banka faizlerinin de yıllık stopaj vergileri var diye biliyorum. miktarını bilmiyorum.

vehbi koç'un bir sözünü de ekleyeyim buraya, "yatırım yapmak istiyorsanız arsa alın. arsa altındır. arsanıza bina dikerseniz gümüş olur. kiraya verirseniz de bakıra döner. yani benim şahsi kanaatim arsa alma yönünde. bu paraya yıllar içinde biriktirdiğinizi söylüyorsunuz. yani bu para olmadan da hayatınızı idame ettirebiliyorsunuz. kira veya faizden gelecek 1000 liranın ayda en iyi ihtimalle 500-600 lirasını kendinize hak görüp gereksiz yere harcayacaksınız. oysa iyi bir araştırmayla alacağınız arsa belki de bir kaç yıl sonra kat kat değerlenecektir. en azından spekülatif bir yerden almadıysanız değer kaybetmeyecektir.
  • yardiranadamm  (15.07.14 13:36:16)