dünyanın en sessiz odası

şöyle bir geyik var yıllardır, doğru mu ki?

d3dsacqprgcsqh.cloudfront.net

bazısı doğru yazmış, bazısı yanlış. kime, nereye güveneceğimi bilemedim. çok merak ettim. hani bu işle ilgilenen, işin uzmanı olan birileri varsa fikir verebilir diye belki. cidden böyle bir sessizlik sağlamak mümkün mü? hadi mümkün diyelim, o kadar rahatsız edici mi?

buuuu nerde tam olarak gidemiyo muyuz?

Ben bazen gece uyumadan once kendi nabzimin sesine takilip sinirleniyorum. Ajsnhdhd muhtemelen dogrudur. Halusinasyonu bilmem ama asap bozar kesin.

  • ay nov kung fu  (14.07.14 22:00:59)
atom mühendisi filan değilim ama ses nedir subatomik parçacıkların bile vibrasyonu sonucu yayılan bir dalga sonuçta.

he insan kulağı bunu duyamaz o kısmı ayrı ama oksijen var en basidinden o odada dolasıyla ''sessiz'' diyemeyiz bence.

hiç olmadı kendi karın guruldamasını duyar.
  • neferkitty  (14.07.14 22:01:22)
@neferkitty, odanın olayı o zaten. yani kendi kanının akışını falan duyabiliyormuşsun. o derece. düşününce ürperiyor insan. bir de bu odanın olayı sesi emmesi galiba. yani konuşsan falan da duymuyorsun diye düşündüm ben o yüzden. ne bileyim. keşke bilsem böyle şeyleri.

  • pescador  (14.07.14 22:02:24 ~ 22:02:57)
bi an heyecan yapıp ''sessiz oda'' kısmına atlamıştım kusura bakma :D

diğer kısmı bilmiyorum ama hiç bi tarafımdan sallamıyım şimdi.
  • neferkitty  (14.07.14 22:04:38)
(bkz: anechoic chamber)

şu video da fikir verebilir: www.youtube.com
  • soso  (14.07.14 22:05:07)
Sessiz oda değil orası. Anekoik(anechoic, an-echo-ic).

Yani yansımasız oda. Tabii muhakkak dışarıdan gelen gürültülere karşı da yalıtımlıdır.

Rahatsız ediciliği anekoik olmasından geliyor. Çünkü mekan algımızın bir kısmı, kulakların etraftaki seslerin yansımalarını duymasından geliyor. Eğer etraftan bir yansıma gelmezse, mekan algımız azalıyor. Bir süre sonra bu da rahatsızlık veriyor haliyle. Hatta bu odada gözlerin kapalı da durursan mekan algın sadece yerçekimi olarak kalır.
  • alperz  (14.07.14 22:05:58)
Gebze'de Tübitak'ta bir tane var. Ama girebilir misin bilmiyorum. Araştırma amaçlı kullanılıyor çünkü.

  • alperz  (14.07.14 22:08:23)
www.youtube.com

burada canlı testi var 1 saatlik. adam "5 saat bile kalirim" diyor. delirmiyorsun yani.

bazı insanlar arabada giderken 2 satır bile okuyamazken, bazıları kitabı bitirebiliyor. kişiden kişiye değişse de herkese rahatsız edici gelmediği kesin.
  • kuja  (14.07.14 22:24:15 ~ 22:25:09)