win ve won kullanımı

merhaba duyurunun ingiliz asilzadeleri,

dün gecenin bir vakti telefonuma gelen bildirim sonucunda kafamıza takıldı bu win/won durumu.

bildirim şöyleydi: "pogba win hyundai young bilmemne award"

neden win? neden won değil? adam kazanmış olmuş bitmiş işte?

ya da street fighter tarzı oyunlarda da "you win" yazar ya, neden won değil?

teşekkür eder, esenlikler dilerim.

  • ufukcel  (14.07.14 12:12:03)
pogba "wins" sanırım o.
ingilizcede geniş zaman hikaye etmek için de kullanılıyor.
ingilizcedeki zamanların birebir türkçedeki zamanlarla örtüştüğünü düşünmeyin.
www.grammar-quizzes.com
  • yalnux  (14.07.14 12:53:14 ~ 12:58:20)
Hacı street fighter'da "you win" yazıyor ama "you won" yazan oyun da var, "o degil dee wins" yazan oyun da. Oyunlara fazla takılma sen. Sonuçta o dönemdeki oyunların hepsini Japonlar yapıyordu.

  • zombi  (14.07.14 14:09:53)
ingilizcede bazı kelimeler var feel, like believe gibi gramer kurallarınca bunlar fiilin 2. haliyle kullanılmıyor win de böyle bir kelime olsa gerek. bana bu tarz şeyler çok ayrıntı gibi geliyor yani ikisi de olur bence.

  • irsh92  (14.07.14 16:47:17)