Harddiskten silinen veriyi kurtarilamaz hale getirebilir miyiz?

Daha önce sildigim dokumanlarim recovery programlarıyla tarandiginda tekrar cikiyor. Bunları tamamen silip kurtarilamaz hale getirmek mumkun mu? Ozelim silmedealmadi bu sorun yüzünden.

2. Halihazırda diskte varolan veriyi silmeden bunu yapabilir miyiz?

Sanki shift delete ile silince tamamen gidiyordu diye biliyorum ama tam da emin degilim

  • joy stick  (12.07.14 09:36:27)
Yok oyle olmuyor, data recovery programlariyla tarandiginda veri kurtarliabliyor.

  • delifaruk  (12.07.14 09:41:33)
CClenaer'ın disk temizleme özelliğini kullanabilirsiniz, boş alanı üstüne yazıp tekrar siler, Bu tür işlemler uzun sürer söyliyim.

Bundan sonra Advanced SystemCare gibi yazılımların dosya öğütücü aracını kullanabilirsin.
  • atom karincanin torunu  (12.07.14 09:42:40)
shift delete yaptıktan sonra büyün harddiski dolduracak kadar veri yükleyin. üzerine bişey yazılınca kayboluyorlar diye biliyorum.

  • vendorth  (12.07.14 10:32:23)
hard disk güzelce formatlanır (ntfs ise fat32 fat 32 ise ntfs) ardından da ıvır zıvır veriyle (mesela filmlerle) tamamen doldurulur. bu noktada profesyonel şirketler de verilerinizi bulamaz.

  • tururo  (12.07.14 10:46:37)
wipe format deniliyor. içinde wipe geçen programlar bunu taahüt ediyor; ama hardiski yok etmek dışında yakmak, parçalamak daha yüzde yüz garanti sağlamaz. ama şöyle birşey duymuştum. o harddiskteki herşeyi silip 50-60 kez full doldurup format atarsan kurtarılamaz hale geliyormuş. ergenekon davasında bilmem kaçıncı kez format atarken yakalanan askerlerin haberinden hatırlşıyorum.

  • mayeskuel  (12.07.14 10:54:01)
Disk bitlocker ile şifrelenip partition silinir.
Dünya üzerinde bunu kurtarabilecek bir adam tanımıyorum
Sevgiler.
((:
  • ozi buyudu  (12.07.14 11:22:15)
@atom karincanin torunu
Harddiski formatlamadan yapilabiliyor mu bu? Boyle bir imkan varsa iyi olur.

  • delifaruk  (12.07.14 11:22:57)
Evet yapılabiliyor, ccleaner>araçlar>sürücü temizleyici, burada dikkat etmen gereken sadece boş alan'ı temizlemen gerekiyor. Boş alan çoksa tekrar belirteyim, aşırı uzun sürebilir.

  • atom karincanin torunu  (12.07.14 11:31:22)
türkçesini bulamadım ingilizce varsa bu işe yarar.

......For example, you would want to run this command when you sell the drive or otherwise physically dispose of the drive. You might also want to use it if you deleted some sensitive data, and there was a risk that someone may gain physical access to the drive (such as with a laptop).

Open "My Computer" from your desktop and note the desired drive letter
OPTIONAL: Delete any files from that drive that are no longer needed.
Click the Windows Start button and select "Run..."
In the "Run dialog", type cmd and then press OK.
A command prompt window will be opened.
Type cipher /w:D:\ (You can substitute the desired drive letter for D)
Press Enter and wait for the operation to complete.

To cancel the operation, press Ctrl+C. All the commands are case-insensitive.
  • illegalstar  (12.07.14 13:55:27)
türkçesini buldum

HDD inizde sildiginiz veriler , kolayca geri getirilebilir , eger bunlarin geri getirilememesini istiyor ve

bu isi yapmanin programsiz bir yolunu ariyorsaniz bunun icin cmd ekraninda asagidaki komutu kullanin

cipher /w:X

X : sürücü harfinizdir , ve bu komut HDD inizdeki bos alanlarda yeralan veri kalintilarini kurtarilamaz hale getirir ,
yani veri kurtarma yazilimlari ile sildikleriniz geri getirilemez

Olabildiğince çok veri silmek için, lütfen CIPHER /W çalışırken diğer tüm uygulamaları kapatın.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yöneticiler, Cipher.exe şifreleyip <a0>NTFS</a0> dosya sistemini kullanan sürücülerde verilerin şifresini çözmek ve dosya ve
klasörleri bir komut isteminden şifreleme durumunu görüntülemek için kullanabilirsiniz. Cipher.exe, Windows Server 2003 ile gelen
sürümünü, böylece onu kurtarıldı erişilen veya sildiğiniz verilerin üzerine becerisine sahiptir.

Dosya veya klasörleri sildiğinizde, verileri başlangıçta sabit diskten kaldırılmaz. Bunun yerine, silinen veriler tarafından kullanılan disk
üzerindeki alanı "ayırmanın." Bunu ayırmanın sonra yeni veriler diske yazıldığında alanı kullanılabilir. Alanın üzerine dek, silinen veriler
bir alt düzey disk Düzenleyicisi veya veri kurtarma yazılımı kullanarak kurtarabilirsiniz.

Düz metin dosyaları şifrelerken, şifreleme işlemi sırasında bir hata oluştuğunda, veri kaybı değil şifreleme dosya sistemi (EFS) dosyasının
yedek kopyasını sağlar. Şifreleme işlemi tamamlandıktan sonra yedek kopyayı silinir. Bunun üzerine kadar olarak diğer silinen dosyalar ile
verilerin tümüyle kaldırılmaz. Şifreleme hizmet programı Windows Server 2003 sürümü, bu tür verilerin yetkisiz kurtarma engellemek için
tasarlanmıştır.

Üste
Üzerine yazarken, şifreleme güvenlik aracı kullanmak nasıl veri silinmiş.
NotCipher /w komut 1 KB'DEN daha küçük dosyalar için çalışmıyor. Bu nedenle, dosya boyutunu onaylamak için denetlediğinizden
emin olun yoksa 1 KB'DEN daha küçük. Bu sorun longhorn düzeltilmesi planlanmıştır.

Cipher.exe kullanarak bir birimdeki silinen veriler üzerine yazmak için cipher komutuyla /w</a1> anahtarını kullanın:

Tüm programlardan çıkın.
Başlat ' ı tıklatın, Çalıştır ' ı tıklatın, cmd yazın ve ENTER tuşuna basın.
Cipher /w: folder yazın ve folder, temizlemek istediğiniz birimindeki herhangi bir klasör olduğu, ENTER tuşuna basın.
Örneğin, cipher /w:c:\test komutun üzerine C sürücüsündeki tüm deallocated alanı sağlar. C:\folder bir bağlama noktası veya
başka bir birimde bir klasörü, bu birimdeki tüm deallocated alanı işaret temizlenmesi.

Dosya veya klasörler için ayrılmış olan verilerin üzerine yazılır. Bu veriler kalıcı olarak kaldırır. Büyük miktarda alan yazarak, bu
işlem uzun zaman alabilir.
  • illegalstar  (12.07.14 13:58:07)