ülke bölünsün istiyor musunuz?

ya da bölünecek duruma gelse tavrınız ne olur?

laik özgürlükçü bir cumhuriyet isteyenler şeriat isteyenler ve kürt devleti isteyenler şeklinde olsa mesela.

not: bu soru hukuka anayasaya göre filan suç teşkil ediyorsa silebilirim. gerçi modlar zaten siler de suç işleme niyetimin olmadığını hukuka aykırı işler yapma heveslisi biri olmadığımı ve eğer suç ise bunun suç olduğunu bilmediğimi belirtmek isterim.

suç olduğunu iddia edenler hangi maddeye dayanarak suç olduğunu belirtirlerse daha uygun olur.

kürt devletine yerleşirdim.

not: kürt değilim
  • en lüzumlusundan feyizli bir abiniz  (11.07.14 16:42:43)
Zaten her şekilde bölünmüşüz fiili olarak bölünsek ne olur?

Vatan millet sakaryacı değilim ama bölünse üzülmem. O derece hissizleştirildi, sindirildik.

Bölünmeden ziyade eyalet sistemini isterim. Ancak devlet kontrolü zaten yok hiç olmaz güneyde.
Cumhuriyet iyi hoş güzel şey ancak artık modernize olması gerekiyor. Eyalet sistemi kalkınmayı hızlandıracaktır. Örneğin akdeniz de kumarı legal kılarsın.

İstanbul'un yükü de hafifler. Daha orantılı bir şehirleşme başlar.
  • croswell  (11.07.14 16:43:53)
Abi ne korkuyorsunuz ya?

Ayrıca, şu "bölünme" ifadesinde de ciddi sıkıntı var. Vatan millet sakaryacı kafadan çıkma bir ifade bu...
  • helios  (11.07.14 16:45:40)
kürt devletine vatandaş olarak yerleşemiyorsam bile çifte vatandaşlık için zorlardım.

not: kürt hariç bir çok farklı halktan ve kabileden birey var ailemde.
  • namus ninjası  (11.07.14 16:47:41)
türkiye cumhuriyeti birtakım sikimsonik toplulukların "isteğiyle" bölünebilecek bir ülke değildir. dünya üzerinde onlarca savaşla kazanılmış hiçbir devlet masa üstünde bir şey kaybetmez. türkiye istese bu ülkede ne kürt ne islamcı bırakır. ama artık "çağdaşlaştığımız" için bu insanlara böyle konularda söz hakkı veriyoruz. onlar da buna göz yumduğumuzu zannediyor. iş ciddiye bindiğinde zararlı çıkacaklar her zaman ülkenin bölünmesini isteyenlerdir.

yanıt: bu ülke bölünemez. bunun teklifi anayasaya aykırı bir suçtur.
  • hohoya  (11.07.14 16:48:06)
@hohoya, ne kürt ne islamcı bırakır-ız derken, hangi yönetim sistemiyle yapacaksın-ız bunu? İnsan mı yakacaksın-ız, hayırdır, kaldı mı böyle kafa?

  • helios  (11.07.14 16:52:48)
birkaç sene önce sorsan aksini söylerdim ama şimdi fikrim farklı. bölünsün ülke birkaç parçaya. güney istanbul (bak tamamı da değil) bölgesi olarak ayrılalım diğer bölgelere de vize koyalım da kim ne yaparsa yapsın. isteyen istediği yerde gidip yaşasın.

kürt-yobaz-arap ve arapsever-güney istanbul ve boğaza kıyısı olan yerler vs. diye ayrılsın. yozgatın, konyanın, bilmemnerenin yobazlarının benim nasıl yaşayacağıma karar vermesi de çok saçma, benim vergilerimin başka yerlere gitmesi de çok saçma, başka yerlerin kaçağını benim ödemem de çok saçma, sırf 20 yaşına gelip askerlik yapacağım diye elin teröristine kurban gitme ihtimalim olması da çok saçma. kasmayalım hacı.
  • nawar  (11.07.14 16:53:30)
@ helios

insan yakmak değil güzel kardeşim. bu ülkeyi istemeyenin elinden nüfus kağıdını alıp sınır dışı edersen sorun çıkaran kürt ya da islamcıları, ortadan sorunu kaldırırız diyorum. emin ol avrupa'da bunu yapıyorlar. almanya'da böyle bir istekte bulun, seni bırak almanya'ya balkanlara bile sokmazlar. modern sandığımız avrupalılar kendilerine zarar verecekleri iyi tanır. kafada hiçbir sıkıntı yok. yasal olarak isyan çıkaran kişileri bastırabilirsiniz. bunu nasıl yaptığınız da insafa kalmış. ben burada tüm kürtlerden bahsetmiyorum. benim tanıdığım en iyi insanlardan biri kürttü. ben sadece elinde pkk bayraklarıyla gezen cahil tayfadan bahsediyorum.
  • hohoya  (11.07.14 17:06:06 ~ 17:10:34)
bunu isteyen bir çok insan olacaktır.

mesela, konya'da kayseri'de bir şeriat devletine/yönetimine hayir demeyecek coğunluğu cok kolay bulursunuz gibi geliyor bana.

ama, bunlarin bölünmesi ülkeyi refaha götürmez. insanlarin anlamadigi bu bence.

cunku, oylebir cografyada yasiyoruz ki hepimiz birbirimize mecburuz bir yerde.

bizim yaptigimiz, bir cok toplulugun bir arada yasamaya calistigi bir proje.

cumhuriyetin bu topraklarda yasayanlara kazandirdigi en buyuk güzellik budur bence.

o millet, bu kavim degil, hepimiz birlikte bir buyuk turkiye olusturmustuk, bir zamanlar.

...ve o zamanlar, bizlere soylenmisti, rahat birakilmayacagimiz.

direndik, direndik...

ama sonunda, iste boyle sorularin soruldugu bir hale geldik.

cunku, koyu ve etnik milliyetcilik insanlarin cok hosuna gider fakat sonu kandir, olumdur, zulumdur.

ortak degerler degil, farkliliklardir one cikan, cikartilan.

buyuk olsun hepimizin olsun degil, kucuk olsun benim olsun anlayisidir, egemen kilinmaya calisilan.

bakin mesela, neden ab diye birlik var? cunku ortak degerlerde bulusmanin, etnik, ciliz, gunluk farkliliklardan cok daha yararli oldugunu gorduler, goruyorlar.

aksi halde, hala savaslarda, kiyimlarda olacak ulkeler, dunyayi egemenlikleri altinda tutmak icin bir araya geliyorlar.

o yuzden, bolunmeden ziyade, birlikte yasamanin yollarini aramak gerekiyordu zamaninda, fakat olmadi.

muhtemelen, 2023 civarinda, soruda da belirtildigi gibi, en az 3 bolgeli ki ben daha fazlasinin olacagini tahmin ediyorum, bir ulkede yasiyor (veya yasamiyor) olacagiz.

mardin'e gitmek icin vize alacagiz belki...
belki sinirlar kapali olacak denizli'den konya'ya gecerken...
yahut hava sahasi kapali olacak kocaeli'nden antalya'ya giderken de ta yunanistan uzerinden uculacak...
belki bogazlar iki ayri bogaz devleti olacak...
  • for the record  (11.07.14 17:06:16)
Bölünme olamaz. Götünüzden element uydurmayın.

  • [silinmiş]  (11.07.14 17:09:07)
bence de bölünsün. bize sadece ankara yeter. hatta en az 10 kisi bulan federesini kurabilsin

  • sylow  (11.07.14 17:10:20)
sylow +9999o9
adamin a. koruz sentepe bebesiyiz.

  • kutsalbok  (11.07.14 17:40:00)
kürt devletinde kürtlük yapardım
yani:
it gibi ürerdim
kaçak elektrik kullanırdım
terör örgütü kurardım
dil hakkı isterdim
biji serok attila derdim
molotof fabrikası kurardım
aşiret kurup mevzulara girerdim
karı satardım
uyuşturucu satardım
lilililililili
  • Fakin idiyıts  (11.07.14 19:22:46)
hayır istemiyorum yönetimin değişmesini ve ülkeye komünizm gelmesini istiyorum.

  • jakopapagan  (11.07.14 19:25:57)