Kilise Cenazesi

Selamlar,

Vefat eden bir tanıdığımın kilisedeki cenaze törenine katılacağım. Fakat ne giyilir ne yapılır hiç bilmiyorum. Tavsiyeniz var mıdır? Mezhebini belirtmek amacıyla kendisinin Ermeni olduğunu söyleyeyim.

öncelikli olarak siyah veya beyaz giymenizi tavsiye ederim.
mümkünse yakınlık derecesine göre resmi veya yarı-resmi.

koyu renk kumaş pantolon (siyah-lacivert-füme) açık rek gömlek ve kravat gayet uygun olacaktır. çok spor durmayan kanvas koyu renk pantolon da olur.
veya kadınsanız siyah düz bir elbise veya etek gömlek/bluzc veya pantolon gomlek/bluz (tercihen koyu renkler)

temiz ütülü ve dikkat çekmeyen renklerdeki kıyafet yeterli olacaktır. gittiğinizde çoğunluk siyah giyinmiş olur. veya dediğim gibi beyaz açık renk gömlek vs.

(dip-not ermeniyim)

başınız sağ olsun

edit. bu arada kilisenin girişinde bir defter olur, bu defter daha sonra cenaze sahibine verilir. oraya isminizi de yazarsanız güzel olur. türkçe yazmanızda hiçbir sıkıntı yoktur. bu defter sayesinde cenaze sahibi daha sonra kimin gelip gelmediğini görebilir.
bunu çetelesini tutmak olarak algılamayın, bu daha çok nasıl anlatsam kaybettikleri kişinin çevresini hatırlayanlarını bilmek ve içlerinden de olsa teşekkür etmek amaçlıdır. değer verip gelmişler diye buruk bir tebessüm yaratır. hatıra olarak da saklanır.
  • nwnd  (11.07.14 13:44:23 ~ 13:48:29)