Excel Sayfası

merhaba,

birinci sayfaya firma adı, telefonu, şehri, koli adedi bilgilerini yazıp 600 kadar cari için şablon oluşturup ikinci sayfada istediğim firmayı seçip belirli bir şablonda etikete yazdırmak istiyorum.

kolay mıdır? nasıl yapılır?

kolay. drop-down list + vlookup
listeden firmayı seçersiniz, seçimi referans alarak diğer bilgileri çeker.

  • bira sisesi kapagi  (11.07.14 10:24:38 ~ 10:25:53)
anneye anlatır gibi anlatabilir misiniz? formul yazmayı bırakalı 17 sene olmuş :(

hani benim office97'im nerde anne?
  • sotw  (11.07.14 10:44:31)
bunun için excel listenizi oluşturduktan sonra word'de mail merge seçeneğini kullanarak etiket basabilirsiniz. çok daha pratiktir.

  • animalman  (11.07.14 10:58:51)
örnek olarak benim yaptığım şurada: www.mediafire.com

drop-down list için firma bilgisi gelecek hücreye (J4) tıklıyoruz, Data Tabı -> Data tools grubundan -> Data validation
Açılan diyalog penceresinden Settings tabında Allow menüsünden List'i seçiyoruz. Source olarak firma adlarının bulunduğu sütunu seçiyoruz. (Bu örnekte =$C:$C) ok diyerek kapatıyoruz.
Böylece firma bilgisinin geleceği hücrede bir drop-down list oluştu.

Şimdi listeden firma seçince diğer bilgilerin gelmesi için formül yazalım.
Telefon bilgisi hücresine geliyoruz.
+VLOOKUP(
lookup value olarak firma hücresini seçiyoruz. F4'e basıyoruz ki sabit kalsın.
tablo olarak bilgileri girdiğimiz tabloyu seçiyoruz. F4'e basmayı unutmayalım.
sütun index numarası olarak istediğimiz bilginin tablodaki sütun sırasını yazıyoruz. telefon için 2, şehir için 3, koli için 4
son kısımda false diyoruz ki birebir eşleşme yapsın.

bu kadar.
  • bira sisesi kapagi  (11.07.14 11:24:53)