com.tr uzantılı domain..

bıldıgım kadarıyla com.tr adresi odtu denetimindedir ve bir takım şirket bılgılerı ıstenmektedır..

lakin herkeze verılmemektedır..

fakat gecenlerde sans eserı buldugum bısey benı dusundurdu..
www.youtube.com.tr diye bi yer gordum ve oha youtube turkiye local acmıs diye sevinerekten gırdıkten sonra hıc alakasının olmadıgını gordum..

yanı sımdı bu adresı alıpda bu sekılde bı yayın yapan şirket olmayacagını dusundugumden merak ettım aceba artık ısteyen herkez com.tr uzantılı domain alabılıyomu?
alıyosa eger odtu bunun denetımını buraktımı?

şimdiden tesekkurler..

com.tr bilmiyorum da gen.tr kullanan arkada$larim var.
gayet de ki$isel. veriliyordur belki de ?

  • sourlemonade  (13.06.07 03:32:35)
odtü bunun denetimini bırakmadı. ilgili adresi şikayet edebilirsiniz. değerlendirilecektir.

  • cha  (13.06.07 03:33:49)
kurnaz biri, youtube diye şahıs şirketi kurmuş olabilir, fazla bir masrafı da yok zaten, böylece com.tr'sini almaya hakkı olur.
sadece bir teori tabi.

  • sathaner  (13.06.07 08:51:01)
gen.tr uzantılı adresi herkes alabiliyor. com.tr için ise odtü ticaret sicil gazetesini istiyor. youtube diye bir şirket kurulduysa olabilir. nic.tr'den sorgulama yapıldığında gayet de bu isimli bir şirketin bu adresi aldığı görülüyor:

Alan Adı Sahibi : YOUTUBE LIMITED
Alan Adı Sahibi Adresi : 5 Jupiter House, Calleva Park / Aldermaston
Berkshire RG78NN
00000 Out of Turkey - United Kingdom

--------------------------------------------------------------------------------

Alan Adı Tahsis Tarihi : 06/10/2006

--------------------------------------------------------------------------------

İdari Sorumlu : Stefan Hansmann (sh721-metu)
Ödeme Sorumlusu : Claudius Ruhe (cr145-metu)
Teknik Sorumlu : Markus Munz (mm339-metu)

--------------------------------------------------------------------------------

DNS Sunucu 1 : ns1.delink.de
DNS Sunucu 2 : ns2.delink.de
DNS Sunucu 3 : ns3.delink.de
DNS Sunucu 4 : ns4.delink.de
DNS Sunucu 5 : ---
  • kibritsuyu  (13.06.07 09:34:36)
www.nic.tr sitesinde ayrıntısıyla açıklanmış:

Hangi alan adını kimler alabilir?
".tr" üst düzey alan adının altında yer alan ikinci düzey alan adlarının kimlere tahsis edilebileceği kurallarla belirlenmiştir. Buna göre:

• ".com.tr",".biz.tr" ve ".info.tr" yalnızca ticari faaliyet gösteren kişi ve kuruluşlar tarafından-tescilleri doğrultusunda-alınabilen alt alan adlarıdır. Ayrıca, adsoyad.com.tr, adsoyad.biz.tr, adsoyad.info.tr alan adları nüfus cüzdanı ve TC Kimlik No ile tahsis edilmektedir.

• ".net.tr" internete ilişkin erişim hizmeti, internet üzerinden portal, tarama, e-posta gibi katma değerli, geniş ölçekli hizmetler ve uygulama servis sağlayıcılığı hizmetleri veren kurum ve oluşumlar tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".org.tr" vakıf, dernek, kar amacı bulunmayan oluşumlar ve benzeri sivil toplum örgüt ve kuruluşları tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".web.tr" ve ".gen.tr" kişisel ve kurumsal başvurunun (genel) yapılabildiği ve "ilk gelen alır" ve "alan adı - kişi/kuruluş adı ilişkisi aranmaz" ilkeleri ile ad tahsisi yapılan alt alan adlarıdır.

• ".av.tr" serbest avukatlar, hukuk büroları ve avukatlık ortaklıkları için alınabilen alt alan adıdır.

• ".bbs.tr" BBS(Bulletin Board System) hizmeti veren kuru

• ".name.tr" T.C. vatandaşları ile Türkiye'de yaşayan yabancı uyruklu kişiler tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".tel.tr" Türkiye'de yaşayan kişiler ile faaliyet gösteren kuruluşların, Türkiye'de kullandıkları her türlü telefon numarası ile bağlantılı olarak tahsis edilen alt alan adıdır.

• ".gov.tr" T.C. kamu kurum ve kuruluşları tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".bel.tr" il, ilçe ve belde belediye teşkilatları tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".pol.tr" emniyet teşkilatı tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".mil.tr" T.C. askeri kurum ve kuruluşları tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".k12.tr" T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'nca onaylanmış ilkögretim, lise ve dengi okullar tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".edu.tr" T.C. Yüksek Öğretim Kurumu'nca onaylanmış yüksek öğretim kurumları tarafından alınabilen alt alan adıdır.
  • 386 dx  (13.06.07 19:29:36)