İlaç Fiyat Farkı'nı eczacı nakit mi alır, emekli maaşından mı kesilir?

E-devlet sitesinde emekli olan babamın sağlıkla ilgili kesintilerine baktım . Yaptığım araştırmaya göre doktorun yazdığı ilaç hastanede yoksa ve etken maddesi aynı olan ilaçlarda (eşdeğer ilaç farkı) eczacılara fark ödeniyormuş.

E-devletteki dökümde mesela İlaç Fiyat Farkı başlığı altında bir ilaçtan 67 lira alınmış. Bu kadar bir fark olabilir mi? Yoksa bu İlaç Fiyat Farkı başka bir şey mi? Mesela devletin karşılamadığı bir ilacın bedeli olabilir mi?

öncelikle fiyat farkı ile ilaç yüzdesi ayrıdır

ilaç yüzdesi: çalışandan %20 nakit, emekliden %10 maaştan kesilme yoluyla alınır.

fiyat farkı ise bazı firmaların eşdeğer ilaçları diğerlerinden pahalı olur ama sgk fiyatı en düşük olan 3 ilaca tam ödeme yaptığından aradaki farkı nakit olarak ödersiniz.
  • humulus lupulus  (06.07.14 21:49:31)