[]

Anayasaya göre plajların ücretsiz olması gerekmez mi?

Bildiğim kadarıyla cevap evet.

Ama mesela Ölüdeniz için konuşursak para verilip geçiliyor. Ki bence az bir miktar da değil.

Daha bir sürü böyle yer vardır da.

1-Devlet göz göre göre buna müsade mi ediyor? Kimse buna bir dur demiyor mu?
2-Birimiz tutup da kapıda buralar için para ödememe gerek yok plajlar halkındır dese sonuç ne olur?:)

 
yasal dayanağını bilmiyorum ama zaten plajların çoğu parsellenmiş durumda. otel bulunan bölgelerde devlet belirli bir ücrete otele kiralıyor plajı ve oraya otel müşterisi değilsen giremiyorsun. kimi oteller belirli bir ücret karşılığı plajı kullanma izni veriyor. bu da, buna benzer şekilde plajın kullanım haklarının devredilmesi, tıpkı otellere yapıldığı gibi.

"ödemiyorum, gireceğim" dersen güvenlik görevlilerini çağırırlar ve seni şutlarlar. bana kalsa da her yer herkesindir, ama devlet malesef döner sermaye yapıyor bundan.
  • lesmiserables  (03.07.14 04:40:17 ~ 04:41:36) 
ücretli olmasına sükret. bazılarına para. ile bile giremiyorsun.

bkz: kapalı maraş
  • kutsalbok  (03.07.14 05:22:52) 
Kamu malları birkaç bölümde incelenir.
Orta Malı dediğimiz mallar herkesin kullanımına açık olduğu gibi, kullanım sırasında kullananlardan herhangi bir ücret talep edilmez.

Fakat devlet, bazı kamu mallarının işletilmesini belirli şartlar karşılığında özel tüzel kişilere verebilir.

Sahilin, parkın bakımını yapmak, orayı güzelleştirmek ve hatta yıllık belli bir ücreti devlete ödemek şartıyla oranın işletilmesini verdiği bu durumlarda, oradan faydalanmak isteyen vatandaş da gider, paşa paşa parasını öder.

Mesire yerleri, bazı sahil ve parklar bu şekilde. Mesela İstanbul Adalar'daki piknik alanlarına girmek için de para alıyorlar. Oysa Allah'ın dağı değil mi? Değil.

Bunlar hep kanun, yasa, hukuk işte. :p
  • g man  (03.07.14 06:13:43) 
Devletin adam s.kmesi. Afedersin g.t kadar alanı halk plajı olarak bırakıp kalanını parselliyor. Adım atacak olsan para istiyor. Zamanında adam eşyalarım onun alanındaki ağacın gölgesinde diye benden para istemeye kalktı. Bu cesareti bile buluyor herifler.

Yurtdışında gittiğim yerlerde, sahilde şezlongların üzerine oturmuyorsan kimse gelip senden para istemiyor. Hatta denize en yakın kısım genelde şezlongsuz olduğu için gidip en önde duruyorsun. Ama Türkiye'de hep taciz ful taciz anasını satayım.
  • lcha  (03.07.14 09:15:20) 
denizden bir plaja ulaşırsan ve hiçbir hizmetten faydalanmazsan kimse sana karışamaz. ama işte genelde plaja ulaşım yolunu tuttukları için para veriyoruz.


  • bira sisesi kapagi  (03.07.14 10:03:02) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.