android farklı ekranlarda çözüm nasıl oluyor

selam arkadaşlar android dünyasına bir dalayım dedim de farklı farklı cihazlar bu cihazlara uygulama yaparken çözünürlük olayı nasıl ayarlanıyor her cihazda uygun bir şekilde görülsün diye

her ekran boyut için ayrı layout tasarlıyorsun. yada öyle bir relative tek bir layout yapıyorsunki hepisne gidiyor.

açmak gerekirse ufak ekranlar için layout-small adında ikinci bir klasor açıyorsun ver bu destek vermek isteğin ekranın layoutunu orada tekrar düzenliyorsun.

res/layout/my_layout.xml // layout for normal screen size ("default")
res/layout-small/my_layout.xml // layout for small screen size
res/layout-large/my_layout.xml // layout for large screen size
res/layout-xlarge/my_layout.xml // layout for extra large screen size
res/layout-xlarge-land/my_layout.xml // layout for extra large in landscape orientation

detaylı bilgi;
developer.android.com
  • mayhemdemon  (01.07.14 16:09:57 ~ 16:11:00)