hukukçulara iş kanunu sorusu , sorunu

Hukukla ilgilenen dostlar..Yaklaşık 11 ay önce bir işletmeye yeterlilik belgemi kiraladım.Okul giderlerime yardımcı oluyordu.Asgari ücretin altında bir ücrette anlaştık banka hesabıma yatırılıyordu fakat 2 aydır ödeme yapmıyorlar ve her aradığımda dalga geçer bir üslup ile yok patron tatilde , muhasebeden sorumlu arkadaş evlendi ,şu arkadaş hasta gibi yanıtlar veriyorlar.En son hem suçlu hem güçlü işveren tarafından telefonda azarlandım.Çok sinirlendim ama yine de bir şey demedim.Hukuken nasıl bir hakkım olabilir, nasıl alabilirim hakkımı, avukata versem masrafları şirketten mi alır yoksa benden mi
? Bir ay bekleyip kıdem tazminatını da mı almalıyım bilemedim.

sigortalı işçi olarak çalışıyorsunuz doğru mudur? yeterlilik belgesini kiralamak dediğiniz şeyi çok anlayamadım.

eğer sigortaki işçi olarak çalışıyorsanız işçilik alacaklarının tümünü iş mahkemesi'nde açılacak dava ile talep edebilirsiniz.
  • dahili meddah  (01.07.14 15:55:58)
Evet sigortalı işçi olarak çalışıyorum ama bankaya yapılan ödemeler asgari ücretin altında .AB uyum yasaları kapsamında ilgili işle ilgili yeterlilik belgesi olanı işçiyi istihdam etmek zorunda şirket.

  • patates baskı  (01.07.14 16:03:12)
2 ucu boklu değnek. yaptığınız iş yasal değil sanırım? anladığım kadarıyla hiç çalışmıyorsunuz sadece diploma kiraladınız?

bu durumda maaşım asgari ücretin altında yatırıldı diye dava açabilirsiniz, karşı taraf da hiç işe gelmedi, önceki yatırdıklarımı da geri istiyorum diyebilir :D
tabi siz işe hiç gitmediyseniz, yeterlilik belgeli çalışanı olmuyor firmanın. bu sefer de burası boka sarıyor.
  • ceycey e  (01.07.14 17:01:27)