maddi imkansızlıkları olan öğrenci için ne yapabilirim?

selamlar,

Bizim mahallede bir genç var. 20 yaşında falan olsa gerek. Bir üniversitede iyi kötü okuyor.

Ailesi kirasını ödemek istemiyor, harçlık vs vermiyor; ne halin varsa gör diyor çocuğa bu yazdan itibaren.

Çocuk okulunu bitirmek istiyor. en azından önümüzdeki 1 sene için ufak da olsa bi gelire ihtiyacı var. tek geliri kyk kredisi sanırım. küçük bir ilçede okuduğu için çalışma imkanı da yok.

yani öyle büyük şehirde iyi okulda okuyan bir genç değil ama iyi kötü bölümünü bitirmek istiyor vefakat ailesi onun okumasındansa çalışıp eve para getirmesini, en azından kendi parasını kazanmasını istiyor.

pek başarılı bir öğrenci olmadığı için ve aslında babasının geliri fena olmadığı için burs da bulamıyor.
ben ara sıra harçlık gibi para falan veriyorum ama ben de öğrenci adamım.

bu çocuk için az da olsa aylık düzenli bi gelir yaratmak istiyorum. bu konuda ne yapabilirim?

isteyene daha detay bilgi de verebilirim.

teşekkürler...

is bulmasina yardimci olabilirsiniz. benzer durumda olan arkadasima bana gelen cevirilerin bazilarini pasliyorum "kanka cok yorgunum bi el ativer" falan diyerek. her ne kadar iyi niyetinizden de olsa harclik vs. vermek aranizdaki iliskiyi zedeleyebilir (tecrubeyle sabit).

  • mucaravci  (01.07.14 05:59:23)
@mucaravci

aramızdaki pek bi ilişki yok. sadece bizim mahallede oturan bi genç bu. yakınım falan da değil aslınday. çeviri vs yapacak kapasitede oldugunu da sanmıyorum yabancı dil açısından.
  • esas itibariyle  (01.07.14 06:10:58)
özel ders ayarlama şansın varsa onu ihya eder

  • The_Lollok  (01.07.14 06:40:53)
yok ceviri sadece bi ornekti. illa vardir cevrede eleman arayan bi tanidigin onlarla konus diyorum.

  • mucaravci  (01.07.14 07:07:34)
ufak şehir de olsa part time iş bulabilir.

fast food türevi firmalarda çalışabilir, anket yapabilir, broşür dağıtabilir.
yapabiliyorsa özel ders verebilir, internet üzerinden çeviri, veri girme türü işler yapabilir.

kısaca çalışmak isteyene aslında iş çok. bu süreçte de masraflarını kısacak. bulabiliyorsa bir devlet yurdu olmazsa özel yurt. ya da 3-4 arkadaş paylaşılan bi daireye geçecek.
  • orpheus  (01.07.14 07:11:31)
İstanbul Avrupa yakasında ise bizim şirkette ona, 1500 maaş+prim olarak iş ayarladım. Haber vermesi yeterli.

  • bomcu onurun bomu  (01.07.14 09:26:59)
Başbakanlığa dilekçe yazabilir. Başbakanlık bursu da alabilir belki. Ya da iş bulması en mantıklı

  • cemlemikonusuyorsun  (01.07.14 10:18:57)