Kardeşi hangi üniversiteye yerleştirsek?

Önce seneye gireceğim dedi şimdi vazgeçti.Hiç çalışmadı çok üzdü bizi. mf4 ü 149binde. tüm puan türlerini görsel olarak koyacağım. marmara bölgesi+izmir+ankara lokasyon tercihimiz. meslek olarak bi inşaat mühendisliği hevesimiz vardı o olmayacak gibi.özel şansımız burslu bile olsa yok. ileriyi de düşünerek şu bölümü bi düşünsenize önerilerinizi beklemekteyiz. şimdiden teşekkürler

Eczaci yapin ozele gidecekse :)

  • kveldulv  (28.06.14 22:37:44)
@cosmicstring ya ist ünide sdc jeoloji mühendisliği tutarken kocaelinde matematik bölümü falan oluyor çıkabileceğimiz en iyi mühendislik çevre mühendisliği gibi.istanbul ünide peyzaj mimarlığı da oluyor sanırım. şimdilik bunları yakalabildim mimar sinanda istatislik de oluyormuş mesela. ya da marmarada ytü de fizik bölümleri de geliyor.

  • bathoryy  (28.06.14 23:03:43 ~ 23:06:23)
@cosmicstring mühendisliğe daha yakın sanki. peyzaj da mesela maket işini halleder de tasarım düşünmeyi pek sevmeyebilir aslında. ama mühendislikte iş durumu malum belli okullar dışında iş bulablmek çok zor mezunken. bilim bölümleri daha adı bilinir üniversitelerde olduğundan daha akıllıca geliyor bana özellikle matematik. o yüzden arada kalmış durumdayım öneri götürürken

  • bathoryy  (28.06.14 23:14:12)
çevre kocaeli. gıda müh de var namık kemalde.İÜ de jeofizikde var.maden müh var odtü-itü-hacettepe hariç.gazi de imalat belki. bursa uludağ da biyomedikal mühendisliği var. mesela orda tekstil de olmakta. demin ygs-6yla alan spor yöneticiliği gördüm marmara üniversitesinde mesela spora aşık biri.hep derdi teknik direktör olsam diye acaba böyle alanlara mı yönlendirsem. gerçekten veli olmak çok zormuş kendi tercihlerimde bu kadar zorlanmamıştım zamanında :/

  • bathoryy  (28.06.14 23:24:48)
Mühendisliklerle ilgili söylediğiniz doğru iş konusunda. Jeoloji mühendisliği için ise neredeyse kimseye iş yok. Yani tercihleri yaparken kriterlerinizden biri eğer iş imkanıysa bana kalırsa jeoloji mühendisliği çok işinizi görmeyebilir.

Bana kalırsa, eğer mühendisliğe daha yatkın olduğunu düşünoyrsanız (okumadan bilmek elbette zordur ama kardeşinizi biraz tanırsınız sonuçta) bir sene daha girsin derim ben. Çünkü 149 binde dediğiniz bölgede bir mühendislik kazanması zor gerçekten.

Beğenmeyeceği bir bölümde okuması da, kendisine bir şey katmayacak bir bölümde okuması da hoş olmayabilir. ilk 100bin dışından yapılacak mühendislik tercihleri hayal kırıklığı yaratabilir.
  • godsparticle  (28.06.14 23:32:07)
Bana kalsa zaten ben ygsden beri tekrar hazırlanmasını söylüyorum. ama ilk 50bine girmedikçe ikinci senenin anlamı olmayacak. ama adama soruyorum çalışacak mısın yine aynı şeyler olur mu diye. hayat bu o an ne hissedeceğimi bilemem garanti veremem diyor. bir hırs heves şevk istek yok. o yüzden tercih yapması yönüne kaymaya başladım ben de

  • bathoryy  (28.06.14 23:55:36)
makina mühendisi bi dayı var şişecamda belki orda bi de mimar yetişen ben varım o yüzden peyzajı seçeneklere sokmuş durumdayım

  • bathoryy  (29.06.14 00:05:19)
aynen dayının kapısı çalınacak her türlü. ödevlerde de gram yardım etmem öyle olursa çalışsın okusun eşşek herif ! çok çok teşekkür ederim efenim @cosmicstring.

  • bathoryy  (29.06.14 00:17:49)