mantar çorbası yapmaca

mantar çorbası yapıcam ilk defa. mantarın pişmesi uzun sürer mi? uzun sürecekse konserve mantar alacağım. bir de bu çorbayla ilgili bir püf noktası olan varsa söylemesinden mutlu olurum. son soru: süt mü, krema mı yoksa süt krema karısımı mı? tşkler.

konserve kullanma. konserve mantarlar guzel olmuyor, corbadan baska her seye benzer.

krema cok yagli geliyorsa alternatif olarak labne kullanabilirsin.
  • goldentitan  (25.06.14 11:49:00)
mantar çabuk pişen bir sebzedir, konserve almayın. bir de bir tanıdığım mantarları dilimlemez de minicik küpler şeklinde doğrardı, o da çok leziz olur.

  • marikaki  (25.06.14 11:55:53)
Krema. Sut sicakta kesilir.

  • kerbeee  (25.06.14 11:57:27)
Krema ve taze mantar. Evde fesleğen yoksa mutlaka biraz da fesleğen alin. Krema ve mantara cok yakisiyor.

  • fraise  (25.06.14 12:18:10)
konserve kesinlikle almayın. kimyasal dolu içi, iğrenç bir de tadı var.

mantar her manavda ve markette var. paketi üç kuruş zaten, konserveye gerek yok.

büyük manavlarda hatta kilo ile satıyorlar açık mantarı.
  • mea maxima culpa  (25.06.14 13:44:48)
mantarları ince kes. ama baya 2 mm falan olsun.
sonraı tavada tere yağı ile kavur. Suyunu salınca ocaktan al. (suyunu tekrar çekmesine izin verme)
başka bir tencerede ile 3-4 yemek kaşığı unu tereyağı ya da normal yağ ile kavur.
Sonra üzerine azıcık sıcak su ekle, daha sonra sütü koy. (ben bir litre koyuyorum)
homojen bi karışım olana kadar karıştır. topaklanma falan yaparsa da el blender'ı yok da mikserle karıştır.
kenarda bekleyen mantarları suyu ile birlikte un su süt karışımının içine koy.
son olarak da kremayı ekle.

:)

ben zaman zaman süsleme için yeşil sağon ve mısın kullanıyorum ama damak tadına göre değişir.
  • köfte  (25.06.14 17:06:13)