Gidilir mi Ülkeden?

Gençler belki daha önce onlarca kez soruldu ama.

2-3 yıl içerisinde yurtdışında bir ülkeye (İngiltere muhtemelen, veya bir Avrupa ülkesi) gitme ihtimalim var. dönemsel bir projeyle, yani bir iki yıllık, ama bir şekilde kalabilirim de.

Ama lanet olsun bu ülkeden gitmek istemiyorum, ülkemi seviyorum, ailem burada, arkadaşlarım burada. Ama haberleri okudukça, gelişmeleri gördükçe "bu ülkede yaşanmaz lan" diyorum. imam hatip okul sayısı 5'e katlamış, her gün başka bir olay, 3 yaşındaki çocuklara türban takıyorlar, tatil yöreleri barzo dolmuş. Tek avantajım İzmir'de yaşamak, neyseki hala direniyoruz.

Ne yapmalı olm, gitmek istemiyorum lan bu ülkeden, seviyorum burayı, ailemi, arkadaşlarımı. NEden terketmek zorundayım ki? Ne diyosunuz, düzelir miyiz, yoksa "aptallaşma, kaç git" mi diyonuz?

karar ver. gidecekmisin, gitmeyecekmisin?

  • dafuq  (23.06.14 11:54:08)
Bence gitme, ama gittiğin ülke de şartlar iyiyse durma git..

  • redeath  (23.06.14 11:56:17)
@dafuq, hocam karar versem neden burada soru şeklinde bir duyuru açayım, mal mıyım ben? Karar veremiyorum demek ki değil mi? Hay allahım, hakikaten gitmeli lan bu ülkeden.

  • aradaki uzaklik  (23.06.14 11:56:43 ~ 11:56:55)
tankut nereye gittin?

  • baldur  (23.06.14 11:58:44)
İzmir kopuk yaşıyor bu ülkeden zaten başka alemdesin :) gerek yok bence..

  • redeath  (23.06.14 11:59:35)
@aradaki biz git desek gidecekmisin?
ergen gibi yazmışsın. kızıp gitmek ergen işi.
gidip ne bok yiyeceksin, oraya alışacakmısın, biz ne bilelim amk
imam hatipli arttı diye ülke değiştireceksen durma değiş hemen
  • dafuq  (23.06.14 12:00:49)
gidilmez abi yurtdisinda turkum diyince direk siktiri cekiyomus kizlar

  • joelskellington  (23.06.14 12:07:07)
bence bal gibi gidilir. ben 3 4 ay kaldım fakat temellı kalanlardan duyduğum hep şu oldu " burada sureklı kalacagını bılıyorsan özlersin dönmek istersin, döneceğini biliyorsan sıkıntı yok"

ben katılmadım tabı pek buna. gıdebılıyorsan gıt derım
  • brkwashere  (23.06.14 13:09:45)
- Yemek secenekleri hamburger ve lahmacun iken lahmacunu seciyorsan;
- Belirli araliklarla "annemin yemeklerini ozledim been :((" diye agliyorsan;
- 1-2 bir sey almak icin girdigin bakkalda bile muhabbet etmeyi seviyosan;
- "iyy ne oyle kuru kuru tuvalet kagidiyla kic mi temizlenir" diyorsan;
- Ailenle cok icli disli isen (mesela su an ailen ile yasiyorsan)
- Sevmedigin yobaz dindarlarla arandaki tek fark dine daha az bagli olman veya dinsiz olman ise;
- Gelenek, orf, adet gibi (asiri gereksiz) seylere onem veriyorsan;

gitme.

- Acik gorusluysen;
- Rahat, uyum saglayabilen bir insansan;

git.

Bir gun ben de mezun olursam topuklarimi g.tume vura vura kacicam.
  • mileyboard  (23.06.14 13:53:06 ~ 14:00:28)
çocuğunu düşün (ileride doğacak çocuğunu). Başka ülkede doğup büyümek de zor, bu ülkede doğup büyümek de zor. Hangisinin çocuğunun geleceği olmasını istiyorsan ona göre karar ver.

Eğer yok çocuk yapmayacam ben diyorsan kaç git durma manyak mısın?
  • godsparticle  (23.06.14 13:55:51)
imkanımız vardı hala var ve gitmiyoruz.

  • basond  (23.06.14 19:02:48)
yurtdışı olmasa da buna benzer bir karar almış biri olarak diyebilirim ki, gidip görmek bir süre yaşamak şansınız varsa ki proje var diyorsunuz; gidin bakın nasılmış oralar. gözlem yapın, kendinizi tartın, yapabilecek misiniz görün. hadi ben giiyorum deyip hiç bilmediğin, görmeddiğin yere temelli taşınmak pek akıl karı değil.

  • justathought  (23.06.14 22:00:45)