tatilde çiçekleri sulanması

orkide* ve bonsai var evde. 10 gün kadar evde olmayacağım, kimseye anahtarı verip sulattırma durumum yok. otomatik sulama sistemlerini internette arattım, ya çok pahalı ya da bir ucunda su haznesi olan diğer ucu saksıya batırılan aletler. bunlar da bonsai ve orkide saksılarında durmaz, devrilir gibi geliyor. bu çiçeklerin sulanması için başka bir yöntem / fikriniz var mı?

cicekleri sehpaya koysan
biraz daha yuksek bir yere pet sisede su koysan
pamuklu ipin bir ucunu pet siseye diger ucunu da saksinin uzerine koysan
damla damla sular gibime geliyor.

su eserimde anlattim i.imgur.com
  • exlibris  (23.06.14 11:50:54)
yapabilirsen:

www.yapalim.net
  • safepassage  (23.06.14 12:26:49)
ya da üst üste bir kaç tane plastik bardağı alacaksın, farklı açılarla birbirlerinin altına gelecek şekilde koyacaksın, hepsinin altına da incecik delik açacaksın birer tane. en üsttekine suyu doldurup diğerlerinden damla damla geçerek gitmesini sağlayacaksın. 10 gün idare eder bence bu yöntem.

  • safepassage  (23.06.14 12:28:42)
10 günde bişey olmaz çiçeklere

evin içindeki çiçeklerimi haftada bir suluyorum yetiyor
  • la noix  (23.06.14 12:46:03)
@la noix katılmıyorum bonsailer hassas bitkilerdir. orkide de keza, uzun süre sulanmazsa ölebilirler.

  • safepassage  (23.06.14 13:23:45)
benim de orkidem var geçen eylülden beri tomurcuğu eksik olmadı, en az çiçekli döneminde 4 tane çiçeği vardı
10 senedir çiçek bitki bakıyorum

  • la noix  (23.06.14 13:55:14)
giderken suladım çıktım, geldim bonsai sağlam ama orkide ölmüş gibi. tüm yaprakları çiçekleri dökülmüş, sapı kapkara olmuş.

  • inheritance  (07.07.14 09:34:52)
Duyuruyu bugün gördüm, geç kalmışım. Yakınlardaysan ben sulayayım çiçekleri diyecektim. Bundan sonraki tatiller için geçerli olsun. Neredesin bilmiyorum da işime veya evime yakın bir yerlerde isen aklında bulunayım.

  • aychovsky  (07.07.14 09:45:48)